U sklopu ERASMUS + projekta ESIPP (Jednakost i socijalna inkluzija kroz pozitivno roditeljstvo) održana je 09. i 10. lipnja četvrta vikend radionica za roditelje djece s poremećajem iz spektra autizma. Radionice su se odvijale u sklopu prostora Centra za autizam Rijeka koji je jedan od partnera Udruge za autizma Rijeka. Trenerice Ivanka Pejić, prof. reh. i Ana Radović, pror. reh. su uspješno prenijele dio svog znanja na sve prisutne roditelje. U kratkim pauzama su roditelji imali mogućnost razgovarati i podijeliti iskustvo, osim s drugim roditeljima, i s trenericama. Na edukaciju se prijavilo 8 obitelji djece predškolske dobi.
Skoro sva djeca bila su u programu rane intervencije i sada su polaznici posebnih i inkluzivnih skupina pri DV Rijeka, PJ Maestral. Roditelji su aktivno sudjelovali u predavanju. Ostali su još sat vremena i kroz razgovor pitali za info o školi i školskom sustavu, tražili savjete o izradi materijala i nabavki komunikatora i PECS, uključivali se i obrazlagali mlađima kako su oni riješili određene situacije.
U subotu svi su bili prisutni, u ležernoj atmosferi, uz grickalice slušali, razgovarali. Roditelji navode u evaluaciji da im je najvažnija bila razmjena iskustava i obrazlaganje vizualnih sustava podrške djetetu kroz primjere iz prakse koji su im predstavljeni (Teacch organizacija prostora, razdvajanje dnevnih aktivnosti kroz slike).
Navode da bi edukaciju preporučili dalje i da bi sudjelovali u sljedećim radionicama te potrebu učestalijih radionica ovakva tipa. Pohvalili su stručnost, profesionalnost i citiramo: „predivni predavači“.
Zadovoljne smo zajedno s trenericama, a u tako maloj grupi dobili smo otvaranje i bolju povezanost svih članova, iznošenje životnih priča, formiranje grupe podrške za budućnost.
Teme na 4. vikend radionici su bile sljedeće:
Radionica 1: Uvod u poremećaje iz spektra autizma
Što znamo o autizmu?
Što to može značiti za vaše dijete?
Kako vi kao roditelj/član obitelji možete pomoći?
Radionica 2: Razumijevanje i nošenje sa nepoželjnim ponašanjima
Što smatramo „nepoželjnim ponašanjem“?
Što možete napraviti kada se ono dogodi?
Kako podržati promjenu u ponašanju?
Radionica 3: Praktične strategije za suočavanje s nepoželjnim ponašanjem
Ideje za korištenje vizualne strukture i poticanje komunikacije
Kako napraviti svoje materijale za svakodnevne rasporede
Ciljevi ovog oblika radionice bili su:
– davanje praktičnih savjeta i smjernica roditeljima u pružanju podrške djetetu
– mogućnost upoznavanja druge obitelji i razmjena iskustva
– pružanje podrške u nošenju s izazovima s kojima se roditelji svakodnevno suočavaju
– mogućnost upoznavanja novih prijatelja i razvijanja mreže podrške.
Ovim putem se još jednom zahvaljujemo roditeljima koji su se prijavili i sudjelovali na radionicama te trenericima. S veseljem iščekujemo sljedeće radionice u studenom.
ESIPP team Croatia
Javite se i pratite nas:
https://twitter.com/ESIPP_Europe
https://www.facebook.com/projectesipp/
{gallery}ERASMUS/2017/Radionica_rijeka_2017{/gallery}