Utorak 14. prosinca 2021. bio je za Anđelu, Samuela i Bornu dan pun uzbuđenja. Naime, tada je u Knjižnici Dubrava predstavljena knjiga Naša priča iz vlaka, naša interpretacija književnog klasika Vlak u snijegu poznatog hrvatskog pisca Mate Lovraka.
Predstavljanje knjige s mnogo je osjećajnosti vodila knjižničarka i književnica Maja Brajko Livaković, dugogodišnja suradnica Centra za autizam koja vrata ove knjižnice širom otvara učenicima s poremećajem iz spektra autizma i intelektualnim teškoćama. Javnosti su prije svega predstavljeni autori knjige, učenici Anđela, Borna i Samuel koji su uz stručno vođenje svojih učiteljica Sandre Rožman i Stanke Pinjuh napravili svoju likovnu i literarnu interpretaciju Vlaka u snijegu. Učiteljice su u prezentaciji prikazale kako je tekao didaktičko-metodički postupak.
Projekt ilustracije romana provodio se od 2017. do 2019. godine. U svim fazama projekta sudjelovalo je troje učenika: Anđela, Borna i Samuel. Projekt se provodio kroz tri faze. U prvoj fazi učenici su gledali filmsku ekranizaciju romana „Vlak u snijegu“ iz 1976. Na taj su se način, po prvi puta, susreli s glavnim junacima priče, mjestom i vremenom radnje. Za drugu fazu, glavne radnje filma sažete su u osam smislenih cjelina i izdvojeno su prikazivane učenicima. Nakon svake odgledane cjeline vođen je razgovor o tome što su gledali, koji su se likovi pojavili, gdje se radnja odvijala i slično. U drugoj fazi učenici su sažete cjeline gledali više puta, bilo kao grupa, bilo individualno uz pomoć računala i tableta. U trećoj fazi učenici su individualno, uz podršku i vođenje po koracima, izvršavali ranije dogovorene i planirane zadatke. Učenica Anđela Vira Hrstić promatrajući fotografije na tabletu uz podršku likovnog terapeuta crtala je po poglavljima glavne radnje filma, te je nacrtala više od 30 ilustracija.Učenik Borna Peršić uz podršku likovnog terapeuta koloristički je obradio 30 ilustracija. Učenik Samuel Štajcer uz podršku učiteljice prepisao je tekst na računalu koji se sastojao od 48 rečenica.
Prilagodbu popularnog dječjeg romana Vlak u snijegu, učiteljice su osmislile kao priliku da cjelokupnoj javnosti približe stil učenja, pamćenja i mišljenja djece i mladih s poremećajem iz spektra autizma i omoguće svim učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama uživanje u tom velikom djelu dječje književnosti.
U prigodnom programu učenici su pokazali i druge svoje nadarenosti osim likovne, smisao za glazbu i scenski nastup. U tome ih je glazbom pratila odgojiteljica Jasminka Knežević.
Radosne trenutke uveličali su dragi uzvanici, gosti, prijatelji i suradnici: prof. dr sc. Zrinjka Stančić s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, dr.sc. Jasna Kudek Mirošević s Učiteljskog fakulteta, ravnateljica susjedne OŠ Mate Lovraka Alemka Pliestić, novinarka Danijela Stanojević i Zoran Vukić iz Crvenih nosova, Maja Puhovski, voditeljica projekta Spektar boja, Iris Poljan iz Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti, Lucija Lukež i njena majka iz Udruge za autizam Zagreb, mr. sc. Andreja Marcetić, suradnica VGČGD i Neven Mikša, predsjednik VGČGD. Svečanost je obogatila i dipl. knjižničarka Natalija Dragoja, voditeljica Odjela za djecu i mladež Knjižnica grada Zagreba. Iz Centra za autizam nazočile su predsjednica Upravnog vijeća mr. Ljiljana Umičević i voditeljica predškolskog i osnovnoškolskog programa dr.sc. Dragana Mamić.
Posebno hvala roditeljima i članovima obitelji koji su podržali ovaj događaj. Svi su doprinijeli da knjiga nađe svoj put do čitatelja i ispuni svoju svrhu.
Svakako je na tom putu i te kako pomogla Agencija za komercijalnu djelatnost koja je besplatno tiskala ovu knjigu ne štedeći ni papir ni boju.
Ravnateljica Centra za autizam Žarka Klopotan pozdravila je sve koji su se odazvali pozivu žaleći što je zbog epidemije bio ograničen broj uzvanika. Istaknula je da ovom promocijom slavimo postignuća i nadarenosti, ali govorimo i u ime onih osoba s autizmom koje imaju veće teškoće u socijalizaciji i komunikaciji i ne mogu se ovako uključiti u zajednicu kao Anđela, Borna i Samuel. Istaknula je da vjeruje da će ova knjiga biti iskorištena kao poticaj za čitanje lektire i u redovnim školama, posebno ondje gdje su uključeni učenici s teškoćama u razvoju.
Predstavljanje knjige u knjižnici bilo je uspješno, dirljivo i nadahnuto, prije svega posvećeno mladim autorima. Oni su i potpisivali svoju knjigu!
Naša priča iz vlaka predstavljena je i u virtualnom svijetu na Državnom stručnom skupu edukacijskih rehabilitatora „Od početka zajedno“ održanom 9. travnja 2021. u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje povodom Svjetskog dana svijesti o autizmu te na Tribini Centra za autizam također u travnju 2021. na kojoj je šira javnost obaviještena o europskom projektu „To je u redu!“ o socijalnim pričama u kojem je Centar za autizam bio partner.
U godini čitanja, u godini knjige želimo približiti knjigu i onoj djeci koja imaju složenije komunikacijske potrebe i kojoj čitanje nije lako. Vidimo da uspijevamo u tome i zato smo ponosni.