Deset zajedničkih godina dm-a i Centra za autizam

Jedna lijepa priča i uspješna suradnja započela je 30.11.2011. kada su učenici i voditeljice Učeničke zadruge „Grana“  u prostorijama dm-a realizirali božićnu prodajnu izložbu svojih veselih božićnih ukrasno – uporabnih predmeta.

Punih je deset godina kako ta hvalevrijedna suradnja traje i to u različitim vidovima i oblicima.

Osim što je jedno cijelo desetljeće za svaki Božić i svaki Uskrs realizirana prodajna izložba radova Učeničke zadruge „Grana“ u prostorijama dm-a, osam godina učenici i voditeljice zadruge sudjelovali su i u izradi božićnih čestitki kojima je dm čestitao blagdane svojim poslovnim partnerima, prijateljima i suradnicima. S veseljem bi zadrugari svake godine iščekivali taj važan zadatak a kada bi stigao marljivo bi prionuli na posao, od 2011. do 2019. godine izrađivali su božićne čestitke za potrebe dm-a a za uzvrat bili bi nagrađeni potrebnim materijalima za daljnji rad učeničke zadruge. No nažalost, u vrijeme digitalizacije ručno izrađene i ispisane čestitke izašle su iz mode, pa su tako i mali zadrugari ostali bez važnog im zadatka i korisne nagrade.

Unatoč tome suradnja Centra za autizam, odnosno učeničke zadruge i dm-a nastavlja se i dalje, pa bi tako učenici i djelatnici Centra za autizam željeli zahvaliti dm-u na ovogodišnjoj donaciji, koja je stigla u ovo predblagdansko vrijeme. Naime, radi se o donaciji dezinfekcijskih sredstava i zaštitnih maski u vrijednosti od 2,500,00 kn koja će zasigurno biti od velike koristi učenicima, korisnicima i djelatnicima Centra u ovim pandemijskim vremenima.

Članovi radne grupe Humanitarnog odbora dm-a u poslovnoj godini 2020./2021. realizirali su ukupno 142 donacije prema društvima, udrugama, ustanovama i centrima. Učenici, korisnici, ravnateljica i djelatnici Centra za autizam zahvalni su što su dio te velike plemenite priče.

Opširnije:Deset zajedničkih godina dm-a i Centra za autizam

„Čitanjem do zvijezda“ - nagrada za najbolji likovni rad na 34. Lovrakovim danima kulture

Lovrakovi dani kulture tradicionalna je kulturna  manifestacija koja se održava u Velikom Grđevcu, rodnom mjestu poznatog hrvatskog književnika za djecu, Mate Lovraka (Veliki Grđevac, 1899. - Zagreb, 1974.).
Manifestacija traje tjedan dana, a održava se svake godine od 1988.
Sudionik i organizator ove manifestacije je hrvatski književni teoretičar Ivo Zalar, a cilj i svrha same manifestacije je  poticanje i razvijanje likovnog i literarnog stvaralaštva kod djece i mladih diljem Republike Hrvatske.
Učenici Centra za autizam sudjelovali su već više puta na Lovrakovim danima kulture, pa se tako valja prisjetiti 2016.godine, kada je na 29. Lovrakovim danima kulture učenik Mate Kolak osvojio treće mjesto sa svojim likovnim radom „Jesenje stablo“, rad je uvršten u zbornik „Darovi djetinjstva“, a  sudjelovanje na natječaju i osvajanje nagrade potaknulo je ideju za izradu radne bilježnice sa adaptiranim materijalima za učenike s autizmom, pod nazivom „Putovanje Lovrakovim pričama“, što je i realizirano 2017. godine.
Ove godine na navedenoj manifestaciji, 34. Lovrakovima danima kulture također su sudjelovali i učenici Centra za autizam iz Zagreba.
Rok za slanje likovnih i literarnih radova bio je 12. svibanj 2021. a iz svake kategorije biralo se pet najboljih radova. Ovogodišnja tema natječaja bila je „Čitanjem do zvijezda“ koja je povezana sa odlukom Vlade RH, a na prijedlog Ministarstva kulture i medija da 2021.godina bude proglašena Godinom čitanja (sjednica Vlade RH 30.12.2020.) Realizacija je to mjere Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja, koju je Vlada usvojila 2017. godine, a koja pridonosi razvoju kulture čitanja.
Odlukom Prosudbenog povjerenstva za likovne ostvaraje manifestacije 34. Lovrakovi dani kulture, u kategoriji škola za učenike s posebnim potrebama, za najbolji likovni rad odabran je rad učenika Jurice Orlovića (15. osnovno- školska skupina programa za učenike s autizmom, Centar za autizam, Zagreb, voditeljica Ksenija Sambol), likovni rad izrađen je kombiniranom tehnikom a kao najuspješniji također je uvršten u zbornik „Darovi djetinjstva“.
Čestitamo Jurici što ga je „Čitanjem do zvijezda“ vinulo među najsjajnije likovne zvijezde u Hrvatskoj!

Opširnije:„Čitanjem do zvijezda“ -  nagrada za najbolji likovni rad  na 34. Lovrakovim danima kulture

Naša priča iz vlaka

Utorak 14. prosinca 2021. bio je za Anđelu, Samuela i Bornu dan pun uzbuđenja. Naime, tada je u Knjižnici Dubrava predstavljena knjiga Naša priča iz vlaka, naša interpretacija književnog klasika Vlak u snijegu poznatog hrvatskog pisca Mate Lovraka.

Predstavljanje knjige s mnogo je osjećajnosti vodila knjižničarka i književnica Maja Brajko Livaković, dugogodišnja suradnica Centra za autizam koja vrata ove knjižnice širom otvara učenicima s poremećajem iz spektra autizma i intelektualnim teškoćama. Javnosti su prije svega predstavljeni autori knjige, učenici Anđela, Borna i Samuel koji su uz stručno vođenje svojih učiteljica Sandre Rožman i Stanke Pinjuh napravili svoju likovnu i literarnu interpretaciju Vlaka u snijegu. Učiteljice su u prezentaciji prikazale kako je tekao didaktičko-metodički postupak.

Projekt ilustracije romana provodio se od 2017. do 2019. godine. U svim fazama projekta sudjelovalo je troje učenika: Anđela, Borna i Samuel. Projekt se provodio kroz tri faze. U prvoj fazi učenici su gledali filmsku ekranizaciju romana „Vlak u snijegu“ iz 1976. Na taj su se način, po prvi puta, susreli s glavnim junacima priče, mjestom i vremenom radnje. Za drugu fazu, glavne radnje filma sažete su u osam smislenih cjelina i izdvojeno su prikazivane učenicima. Nakon svake odgledane cjeline vođen je razgovor o tome što su gledali, koji su se likovi pojavili, gdje se radnja odvijala i slično. U drugoj fazi učenici su sažete cjeline gledali više puta, bilo kao grupa, bilo individualno uz pomoć računala i tableta. U trećoj fazi učenici su individualno, uz podršku i vođenje po koracima, izvršavali ranije dogovorene i planirane zadatke. Učenica Anđela Vira Hrstić promatrajući fotografije na tabletu uz podršku likovnog terapeuta crtala je po poglavljima glavne radnje filma, te je nacrtala više od 30 ilustracija.Učenik Borna Peršić uz podršku likovnog terapeuta koloristički je obradio 30 ilustracija. Učenik Samuel Štajcer uz podršku učiteljice prepisao je tekst na računalu koji se sastojao od 48 rečenica.

Prilagodbu popularnog dječjeg romana Vlak u snijegu, učiteljice su osmislile kao priliku da cjelokupnoj javnosti približe stil učenja, pamćenja i mišljenja djece i mladih s poremećajem iz spektra autizma i omoguće svim učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama uživanje u tom velikom djelu dječje književnosti.

U prigodnom programu učenici su pokazali i druge svoje nadarenosti osim likovne, smisao za glazbu i scenski nastup. U tome ih je glazbom pratila odgojiteljica Jasminka Knežević.

Radosne trenutke uveličali su dragi uzvanici, gosti, prijatelji i suradnici: prof. dr sc. Zrinjka Stančić s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, dr.sc. Jasna Kudek Mirošević s Učiteljskog fakulteta, ravnateljica susjedne OŠ Mate Lovraka Alemka Pliestić, novinarka Danijela Stanojević i Zoran Vukić iz Crvenih nosova, Maja Puhovski, voditeljica projekta Spektar boja, Iris Poljan iz Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti, Lucija Lukež i njena majka iz Udruge za autizam Zagreb, mr. sc. Andreja Marcetić, suradnica VGČGD i Neven Mikša, predsjednik VGČGD. Svečanost je obogatila i dipl. knjižničarka Natalija Dragoja, voditeljica Odjela za djecu i mladež Knjižnica grada Zagreba. Iz Centra za autizam nazočile su predsjednica Upravnog vijeća mr. Ljiljana Umičević i voditeljica predškolskog i osnovnoškolskog programa dr.sc. Dragana Mamić.

Posebno hvala roditeljima i članovima obitelji koji su podržali ovaj događaj. Svi su doprinijeli da knjiga nađe svoj put do čitatelja i ispuni svoju svrhu.  

Svakako je na tom putu i te kako pomogla Agencija za komercijalnu djelatnost koja je besplatno tiskala ovu knjigu ne štedeći ni papir ni boju.

Ravnateljica Centra za autizam Žarka Klopotan pozdravila je sve koji su se odazvali pozivu žaleći što je zbog epidemije bio ograničen broj uzvanika. Istaknula je da ovom promocijom slavimo postignuća i nadarenosti, ali govorimo i u ime onih osoba s autizmom koje imaju veće teškoće u socijalizaciji i komunikaciji i ne mogu se ovako uključiti u zajednicu kao Anđela, Borna i Samuel. Istaknula je da vjeruje da će ova knjiga biti iskorištena kao poticaj za čitanje lektire i u redovnim školama, posebno ondje gdje su uključeni učenici s teškoćama u razvoju.

Predstavljanje knjige u knjižnici bilo je uspješno, dirljivo i nadahnuto, prije svega posvećeno mladim autorima. Oni su i potpisivali svoju knjigu!

Naša priča iz vlaka predstavljena je i u virtualnom svijetu na Državnom stručnom skupu edukacijskih rehabilitatora „Od početka zajedno“ održanom 9. travnja 2021. u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje povodom Svjetskog dana svijesti o autizmu te na Tribini Centra za autizam također u travnju 2021. na kojoj je šira javnost obaviještena o europskom projektu „To je u redu!“ o socijalnim pričama u kojem je Centar za autizam bio partner.

U godini čitanja, u godini knjige želimo približiti knjigu i onoj djeci koja imaju složenije komunikacijske potrebe i kojoj čitanje nije lako. Vidimo da uspijevamo u tome i zato smo ponosni.

Opširnije:Naša priča iz vlaka

I U MOM GRADU VUKOVAR SVIJETLI

Srijeda je ujutro, 17.studeni 2021. Lagano u tišini, koračamo iz škole prema spomeniku palom heroju Domovinskog rata u proboju Vukovara, Žarku Manjkasu Crvenkapi. Palimo lampaše u znak Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtve Vukovara i  Škabrnje. Vukovar, grad heroj na Dunavu nakon opsade duge 87 dana, pao je 18. studenoga 1991.

Slava i hvala svim braniteljima i svim stradalnicima!

Učenici Odjela intelektualnih teškoća u pratnji svojih učiteljica i učitelja uključili su se paljenjem svijeća u spomen-čin I u mom gradu Vukovar svijetli i obilježili 30. obljetnicu herojske obrane i pada Vukovara. Pri tome nije zaboravljen ni legendarni Siniša Glavašević.

 

Priča o gradu

Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam još jučer smatrao nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj. Vjerojatno bih odustao i od sebe sama, ali ne mogu. Jer, tko će ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah? Kome ostaviti grad? Tko će mi ga čuvati dok mene ne bude, dok se budem tražio po smetlištima ljudskih duša, dok budem onako sam bez sebe glavinjao, ranjiv i umoran, u vrućici, dok moje oči budu rasle pred osobnim porazom?

Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko će Vukovar iznijeti iz mraka? Nema leđa jačih od mojih i vaših, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama ostalo još mladenačkog šaputanja, pridružite se. Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali, i primili prvi poljubac – netko je jednostavno sve ukrao jer, kako objasniti da ni Sjene nema? Nema izloga u kojem ste se divili vlastitim radostima, nema kina u kojem ste gledali najtužniji film, vaša je prošlost jednostavno razorena i sada nemate ništa.

Siniša Glavašević

Opširnije:I U MOM GRADU VUKOVAR SVIJETLI

Priznanje "Marulić: Fiat Psychologia"

Našoj dragoj kolegici Ivani Sladić Kljajić, psihologinji Centra za autizam, čestitamo na primljenom priznanju „Marulić: Fiat Psychologia“ koje dodjeljuje Hrvatsko psihološko društvo, za promicanje psihološke skrbi u radu s osobama s posebnim potrebama. Dodijeljeno priznanje je, osim što ukazuje na osobno postignuće, i svojevrsni pokazatelj da Ivana uspješno dijeli svoje vrijednosti i znanja u Centru za autizam, kako s kolegama, tako i u predanom radu s učenicima.

Opširnije:Priznanje "Marulić: Fiat Psychologia"

Kalendar šk.god.2023/24

Tražilica