OBILJEŽAVANJA SVJETSKOG DANA SVIJESTI O AUTIZMU 2016. U ZAGREBU

Moto obilježavanja Svjetskog dana svijesti o autizmu ove godine je:

„Autizam – poštovanje, prihvaćanje, inkluzija“.

Centar za autizam kao još uvijek jedina specijalizirana rehabilitacijska ustanova za poremećaje iz autističnog spektra u R. Hrvatskoj prolazi posljednjih godina po odluci Radne skupine Vlade RH i lokalne uprave županija i gradova svoju transformaciju u 3 rehabilitaicijska centra: u Zagrebu, Rijeci i Splitu, a predviđeno je i skoro osnivanje rehabilitacijskog centra u Osijeku.

Centar za autizam u Zagrebu razvija se i transformira se u službe podrške u zajednici. Već od prvih godina postojanja surađujemo redovnim dječjim vrtićima i nastojimo što veći broj predškolaca djelomično integrirati u redovne vrtiće, a potom i u škole s redovnim i posebnim programima. Danas Centar za autizam ima i mobilne stručne timove koji pružaju stručnu podršku u integraciji djece u vrtiće i redovne škole i to ne samo u Zagrebu već i diljem Hrvatske. Programi podrške Centra za autizam prepoznati su i od strane Agencije za odgoj i obrazovanje. Vrtićima i školama pružamo usluge edukacije o metodici rada s djecom / učenicima s poremećajima iz autističnog spektra, a isto tako pružamo savjetodavnu pomoć u integraciji i problemima u ponašanju vezano uz individualne potrebe pojedinog djeteta ili učenika. Spremni smo pružati i usluge rane intervencije čim se za to stvore uvjeti kao i do-edukacije učitelja, odgajatelja i pomoćnika u nastavi za rad s djecom i odraslima s autizmom. Već nekoliko godina usko surađujemo s nekoliko redovnih osnovnih škola u Zagrebu vezano uz socijalno uključivanje učenika u okružje vršnjaka bez teškoća na pojedine odgojno-obrazovne sadržaje. Trenutno smo uključeni u EU projekt „Pozitivni pristupi autizmu“ financiran iz Programa Erasmus kojim se nastoji osnažiti roditelje u njihovoj odgojnoj i ko-terapeutskoj funkciji podrške svom djetetu s autizmom. Jedino što nam nedostaje i što s nestrpljenjem čekamo je izgradnja prvog objekta škole ciljanog građenog prema arhitektonskom uvažavanju posebnosti i perceptivnih potreba osoba s autizmom. Grad Zagreb i Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport kao osnivač Centra nastoji osigurati sve potrebite pretpostavke da započne izgradnja škole na Oporovcu.

Imamo čast da prigodom ovogodišnjeg obilježavanja Svjetskog dana svijesti o autizmu objavimo otvaranje dviju novih životnih zajednica za odrasle osobe s autizmom Centra za autizam u Zagrebu, kojima svjedočimo da osobe s autizmom i kompleksnim potrebama podrške mogu živjeti u lokalnoj zajednici i biti prihvaćene kao susjedi i građani. Prvu zajednicu Centar za autizam je otvorio 2011. godine, a sada nakon pet godina zahvaljujući podršci Grada Zagreba koji nam je dodijelio dva socijalna komforna stana na korištenje i dodijelio inicijalna sredstva za osnovno opremanje, možemo s ponosom reći da provodimo deinstitucionalizaciju i nastojimo uključiti naše korisnike u život lokalne zajednice. U prvoj otvorenoj životnoj zajednici živi 6 djevojaka / žena koje već 5 godina svjedoče da osobe s autizmom i kompleksnim potrebama podrške mogu kvalitetno živjeti u lokalnoj zajednici, napredovati u svojim kompetencijama i biti prihvaćene. A već nešto više od mjesec dana u novim životnim zajednicama živi 10 odraslih osoba koje su također deinstitucionalizirane nakon više godina provedenih u ustanovi. U jednom stanu živi 6 mladića / muškaraca, a u drugom stanu trenutno 2 žene i 2 muškarca, a uskoro se očekuje da im se pridruži jedna mlada djevojka.  Sve 3 zajednice imaju 24-satnu podršku njegovatelja i stručnih osoba (med.sestre, radnog terapeuta i rehabilitatora). Ono što nam još nedostaje je prostor za dnevni program, polivalentna kreativna radionica i jedva čekamo otvaranje bazena u Jelkovcu.

Ono na što smo najviše ponosni su naši učenici i korisnici, ali važna nam je i podrška roditelja koji vjeruju u ovo što radimo, kao i podrška Grada Zagreba kao osnivača i svih znanih i neznanih ljudi. Svima njima je stalo, njima je kao i nama profesionalcima važno da pokažemo cijeloj R. Hrvatskoj da djeca i osobe s autizmom mogu biti prihvaćene s poštovanjem i uvažavanjem njihovih posebnosti i živjeti zajedno s nama, ići u redovan vrtić i školu, a kada odrastu živjeti u svom domu u lokalnoj zajednici.

 

Zagreb, 30.ožujka 2016.                                                                                                          
Žarka Klopotan, ravnateljica 

Opširnije:OBILJEŽAVANJA SVJETSKOG DANA SVIJESTI O AUTIZMU 2016. U ZAGREBU

Otvorenje izložbe "Učenik s autizmom u središtu"

Povodom Svjetskoga dana svjesnosti o autizmu u prostorijama Hrvatske paneuropske unije u petak, 1. travnja 2016. u 10.30 sati otvorena je izložba UČENIK S AUTIZMOM U SREDIŠTU. Došlo je mnogo uzvanika, članova HPEU, te najviše sadašnjih i bivših učenika osnovnoškolskih programa Centra sa svojim roditeljima i učiteljicama. Svi su bili uzbuđeni i radosni.

Potpredsjednica HPEU prof. Nevenka Nekić pozdravila je sve prisutne i rekla da su slike izložene na ovoj - već trećoj izložbi koju CZA priređuje u HPEU –  otvorile u njoj divan svijet koji počiva u toj djeci: Zagreb sa spomenicima, konjanicima, vodoskocima i starim zgradama, uspomenama, ljepotama svakodnevnoga života, životne radosti – svijet koji bi ona nazvala "Čarolije srca". Rekla je da je ova izložba danas čini sretnijom no što je bila jučer, te da sve od srca grli i pozdravlja.

Predsjednik HPEU prof. dr. Pavo Barišić upozorio je na obilje prekrasnih umjetničkih izražaja i rekao da smatra da će slike donijeti radost svima koji će vidjeti izložbu. Čestitao je ravnateljici i svima prisutnima Svjetski dan svjesnosti o autizmu i poželio uspjeha u radu učenicima, djelatnicima i Centru za autizam.

Ravnateljica Žarka Klopotan od srca se je zahvalila prof. dr. Barišiću i prof. Nekić na prilici da se izložba CZA prikaže u prostorijama HPEU - takoreći na samomeTrgu bana Jelačića, kao i na razumijevanju za Centar i prihvaćanju izložbe učenika CZA otvorenim srcem. Ravnateljica je posebno pozdravila predstavnice Gradskoga ureda Zagreba - gospođe Vanda i Lidiju, dobru vilu Centra – poštovanu prof. dr. J. Frey Škrinjar s ERF-a koja zna ponekad imati i "onaj drugi štapić", predsjednicu Kluba supruga vojnih izaslanika u Hrvatskoj – gospođu Nataliju Fischer koja već godinama pomaže Centru na razne načine, zatim roditelje kao članove Vijeća roditelja i Upravnoga vijeća, i sve koji pomažu da bi se na pravi način mogla razvijati ustanova koja se brine o vrlo osjetljivim korisnicima od najranije  do odrasle dobi. Naslov ove izložbe je Učenik s autizmom u središtu, i mi uvijek tako govorimo i tako želimo uvijek postupati da Interes djece u Centru bude na prvome mjestu. Likovnim radovima vidimo što je djeci važno: obitelj, igra, prihvaćanje, škola u kojoj mogu učiti, grad u kojem žive, narod, domovina – sve se vidi iz likovnih radova. Preko djece u središte dolazi i Centar za autizam, a i učitelji koji rade s djecom. Izložba pokazuje ono što je dobro u Centru za autizam, i u ovome danu možemo uživati, i razmišljati kako ćemo napredovati i razvijati programe da bi učenik i nadalje bio u središtu interesa.

Učenica Anđela zatim je krasno otpjevala Mozartovu pjesmu "Gle igre li krasne" uz klavirsku pratnju svoje učiteljice Jasminke Knežević.

Učiteljica i likovna terapeutkinja Ivana Ježić istaknula je da prvo okolina treba promijeniti pristup djetetu i ne ponavljati predrasude kako su osobe s autizmom neprilagođene, kako imaju velikih teškoća, teško uspostavljaju komunikaciju, nemaju empatije, ne razumiju što im okolina govori, i još mnogo toga – kada se zapravo radi o tome da okolina ne zna pristupiti djetetu s autizmom i ne uspijeva uspostaviti komunikaciju s njim. Rekla je da inkluzija treba početi od toga da osobe iz djetetove okoline – i to prvo roditelji i članovi obitelji - pokušaju pristupiti svijetu djeteta s autizmom, pokušati ga razumjeti, a prije svega omogućiti svakomu djetetu da ostvari temeljno pravo svakoga djeteta: pravo na ljubav i prihvaćanje! To počinje u obitelji, a u ostvarivanju prava djeteta na roditeljsku ljubav, prihvaćanje i dom – da je šira društvena zajednica dužna pomoći roditeljima i obitelji djeteta s autizmom. Nakon toga dolazi odgoj i obrazovanje. Tu nastupaju učitelji i stručnjaci raznih profila koji pomažu djetetu da se uključi u život i u ovaj svijet kojemu pripada, da prihvati sebe i svoju okolinu, i da na neverbalan način iskaže  svoje osjećaje, doživljaje i razmišljanja koja ne može riječima iskazati. Likovna terapija igra u tome važnu ulogu. Izloženi likovni radovi svjedoče nam kako dijete uči o sebi, o zdravlju i bolesti, prehrani i vježbanju, čitanju i pisanju, kako razmišlja o svojoj obitelji i svojem mjestu u njoj, kako raste u vjeri, uči o svojem gradu s njegovim spomenicima, o svojoj domovini i njezinoj kulturnoj i prirodnoj baštini, o susjednim zemljama i našoj široj europskoj domovini... Nadalje, učiteljica Ježić je rekla da se bitne postavke nove kurikularne reforme u Centru oduvijek provode: učenik je oduvijek u središtu, uči kroz igru, sam bira što će i kako učiti i raditi, dobija podršku, aktivno pristupa sadržajima crtajući, slikajući, modelirajući, cjelovito pristupa temama...Učenje uz pomoć likovnog područja otvara djetetu svijet kreativnosti, ljubavi, slobode i ljepote.. Učiteljica se je zatim vratila "učeniku u središtu" i prozivala redom sve učenike čiji su radovi izloženi, te su oni na poklon dobili katalog izložbe, čokoladu i velik pljesak.

Katalog je tiskan donacijom Cerovski-print-boutique i grafički oblikovan donacijom dipl. ing. Trpimira Ježića. U katalogu je ravnateljica Ž. Klopotan nakon maloga uvoda o autizmu prikazala Centar za autizam u sadašnjem trenutku, a I. Ježić istakla važnost likovne terapije za pristup osobama s autizmom. Svi su učenici navedeni imenom i prezimenom i zastupljeni fotografijama odabranih likovnih radova.

Otvaranje je završilo druženjem uz grickalice i sokove. Nakon toga svi su se uputili na Trg bana Jelačića gdje je učenik CZA Rino Vučak pomogao gradonačelniku g. Milanu Bandiću da u zrak pusti mnogo plavih balona u znak obilježavanja Svjetskoga dana svjesnosti o autizmu.

Opširnije:Otvorenje izložbe "Učenik s autizmom u središtu"

KAMPANJA POVODOM DANA SVJESNOSTI O AUTIZMU

PRIDRUŽITE SE I VI!!!

Kao dio dugogodišnjeg kampanje, Autizam-Europa će biti ove godine usredotočen na temu "poštovanje, prihvaćanje, uključivanje"  povodom Dana svjesnosti o autizmu. Kampanja se provodi uz pomoć fotografija Vas, Vaše obitelji, prijatelja i kolega gdje držite vizualni znak kampanje te predajete štafetni štap.Na ovaj način se želi prebaciti fokus od puke "svjesnosti" na "prihvaćanje" autizma s ciljem promicanja daljnjeg uključivanja u društvo.

Ideja je da se prenese pozitivna i optimistična poruka o autizmu. Također, kampanja će poticati socijalni model invaliditeta i imati snažni pravno utemeljen pristup, podsjećajući na prava zapisana u UN-ovoj Konvenciji o pravima osoba s invaliditetom.

Vizualni znak za ispis i dodatne informacije možete pronaći na navedenom linku:

http://www.autismeurope.org/files/files/waad-2016-toolkit-ae-3.pdf

Humanitarni liječnički bal

Tradicionalni Humanitarni liječnički bal održan je 27. veljače 2016. u Kristalnoj dvorani hotela Esplanade i tom je prilikom Centar za autizam dobio na poklon bon u vrijednosti 20 000 kn. Ravnateljici Centra Žarki Klopotan bon su uručili predsjednik Hrvatskoga liječničkog zbora prof. dr. sc. Željko Krznarić i predsjednik Hrvatske liječničke komore mr. sc. Trpimir Goluža uz najbolje želje za napredak Centra. Ravnateljica se je zahvalila na pomoći koja će omogućiti poboljšanje uvjeta učenja, radnih aktivnosti i života učenika i korisnika Centra, te ukratko prikazala glavne karakteristike Centra. Balu su uz mnogobrojne liječnike i predstavnike raznih segmenata javnoga života nazočili mnogi ugledni gosti, poput gradonačelnika g. Milana Bandića, pročelnice Gradskoga ureda za zdravstvo prof. dr. sc. Mirne Šitum, rektora Zagrebačkoga sveučilišta Damira Borasa, saborske zastupnice Ines Strenja Linić i mnogih drugih.

Božićna priredba

17.12.2015.g. u našoj školi smo priredili prigodnu priredbu za naše drage goste i roditelje.

 Početku priredbe svim prisutnima obratila se ravnateljica prigodnim pozdravnim govorom, a posebno je zahvalila svim našim dobričiniteljima koji tijekom godine prate naš rad te nam pomažu raznim donacijama. Učenici i njihovi učitelji prikazali su nam što su naučili i posebno osmislili za ovu priredbu. Zboru učenika pridružili su se i učitelji uz glazbenu pratnju učenika Srednje glazbene škole „Zlatka Balokovića“. Naši uvijek dragi gosti, učenici iz OŠ Vjenceslava Novaka, otplesali su „Božićni rock“ s učenicima iz osnovnoškolskog programa autizam.  Cijela priredba bila je puna pjesme, plesa, folklora, prigodnih recitacija i dramskih izvedbi. Publika je nastupe naših učenika nagradila velikim pljeskom.

Nakon završetka priredbe, zadovolji uzvanici uputili su se na božićni domjenak (za koje su zaslužne naše kuharice) i izložbu likovno-kreativnih radova učenika.

U nastavku pogledajte dio atmosfere s Božićne priredbe...

Opširnije:Božićna priredba 

RADIONICA CRTANJA FRAKTALA U CENTRU ZA AUTIZAM

27. studenog 2015. posjetile su naš Centar i održale likovno-psihološku radionicu za učenike i pedagoške djelatnike Centra:

-  prof. likovne kulture Martina Kosec, ovlaštena učiteljica crtanja fraktala i

- autorica metode crtanja fraktala – Tanzilia Polujahtova, klinička psihologinja i obiteljska psihologinja koja radi i djeluje u Rusiji, a svoju metodu poučava i u inozemstvu, uvjerena da je crtanje fraktala već pomoglo mnogima koji su doživjeli traumu, koji su u stresu, anksioznosti, depresiji i nekim drugim negativnim psihološkim stanjima, a da može pomoći i u odgoju i obrazovanju;

- u demonstraciji metode pomagala je i prevoditeljica sa ruskoga, kao i  psihologinja mr.sc. Jasminka Premerl.

Autorica  gospođa Polujahtova, kao i ovlaštena učiteljica crtanja u Hrvatskoj gospođa Kosec, smatraju da ta metoda "daje odgovore na pitanja kako upoznati samoga sebe, kako dobiti pristup informacijama skrivenima u dubinama naše podsvijesti, kako naučiti prepoznati svoje životne ciljeve i ostvariti svoja postignuća te kako se podignuti na novu razinu u razvoju. Crtajući fraktale mi se otvaramo višoj svijesti te oslobađamo kreativnu energiju. U svijetu apstraktnih boja i linija dobivamo mjesto u kojem misli nestaju. Dok crtamo, mi se mijenjamo. Otvaramo se novim mogućnostima. Crtanjem stvaramo kreativan pristup životu i njegovim problemima". Nadalje smatraju da  "crtanjem fraktala spajamo se s Duhom koji povezuje misli, osjećaje i tijelo".

Počinje  se crtati zatvorenih očiju vukući neprekinutu crtu crnom bojom po cijelome papiru,  slobodno birajući i mijenjajući smjer poteza. Zatim se male plohe nastaloga crteža bojaju jedna po jedna, uz odabir boja zatvorenim očima. Osim apstraktnoga crteža  nastaloga  slobodnim crtanjem crte, može se zatvorenih očiju napraviti i crtež stabla, anđela, ptice, čovjeka, i drugih motiva. Boju se zatim bira zatvorenih očiju i boja se odabranu plohu ili više ploha. Tom metodom crtanja nastaju vrlo zanimljivi crteži.

Radionicu je dogovorila Nikolina Bezek, prof. def., koja je završila tečaj crtanja fraktala, a organizirala ju je u Centru Ivana Ježić, prof., likovna učiteljica i terapeutkinja. Na radionici je sudjelovalo 20ak učenika Centra iz programa IT i A, te  10ak djelatnica: učiteljice, odgojiteljice, psihologinja, a pridružila se je i ravnateljica Žarka Klopotan, prof. def.  Učenicima su pomagale još i Stanka Pinjuh, mag. art., te Sandra Rožman, prof. def.  i Spomenka Kolak, prof. def.

Radionica je bila vrlo zanimljiva i potrajala bi i više od 2 sata koliko je bilo predviđeno, da u blagovaonici nije započinjao ručak za prvu skupinu učenika. Gospođe Polujahtova,  Kosec i Premerl izrazile su želju da se održi još koja radionica za učenike, a možda i predavanje za roditelje, kao i radionica za roditelje i djecu.  Voditeljice su edukatoricama pričale o svojim iskustvima u radu s različitim osobama i skupinama, i iznijele svoja iskustva o poboljšanju emocionalnog, psihološkog i fizičkog zdravlja, dok već i samo crtanje fraktala predstavlja užitak, radost i veselje. Zahvaljujemo se na održanoj radionici i radujemo se budućoj suradnji!

FOTOGALERIJA:

1. Metodu i postupke objašnjava učitejica Martina

2. Učenici pozorno slušaju i pripremaju se za crtanje

3. Mnogo je boja potrebno za bojanje ploha crteža

4. Marljivost i ozbiljnost odlikovle su sve crtače pri izradi zadatka

5. Sjajan crtež fraktala ponosno pokazuje Mateo K.

6. Učiteljice i voditeljice - s desna na lijevo - Martina Kosec, Tanzilija Polujahtova, prevoditeljica i Ivana Ježić

Opširnije:RADIONICA CRTANJA FRAKTALA U CENTRU ZA AUTIZAM

Posjeta Muzeju vlakova

Malo tko od nas zna da postoji i Muzej vlakova. Makete vlakova izrađuju članovi Udruge umirovljenih željezničara. Učiteljice Gordana i Biserka povele su svoje učenike u obilazak tih maketa. Učenici su uživali gledajući male vlakove kako jure tračnicama, prolaze kroz tunele, penju se, prelaze mostove...

Nakon takvih uzbudljivih trenuke i zamišljenih putovanja, bilo je neophodno osvježiti se na „Špici“ uz hladni napitak.

Opširnije:Posjeta Muzeju vlakova

Svečano otvaranje izložbe ZAGREBAČKI SPOMENICI u likovnim radovima učenika Centra za autizam u Knjižnici Augusta Cesarca u Šubićevoj 40/II

Izložba je otvorena 29. svibnja 2015. u prisutnosti mnogih učenika i njihovih učiteljica, odgojiteljica, mame jedne učenice, te posjetitelja Knjižnice. Srdačan pozdravni govor dobrodošlice održala je prof. Višnja Cej, ravnateljica knjižnice, koja se je zahvalila svima koji su pomogli da se ostvari izuzetan likovni doživljaj. U ime Centra pozdravila je prof. Slavica Novaković i zahvalila se na dugogodišnjoj suradnji u okviru projekta Knjižnica širom otvorenih vrata koja potiče naše učenike na druženje s knjigom, na susrete u knjižnici s djecom iz drugih škola, na radionice kreativne, dramske i literarne, te na upoznavanje sa širom društvenom okolinom posredstvom knjižnice. Ovom izložbom knjižnica je omogućila da naši učenici pokažu svoje likovne i kreativne sposobnosti i rezultate rada.

Nakon otvorenja učenici su obišli izložbu i s ponosom pokazivali svoje izložene slike. Zatim su u dvorani knjižnice volonteri Udruge Vilibald priredili kreativnu radionicu  za učenike i njihove roditelje (izrada okvira za fotografije), nakon čega nas je knjižnica počastila sokovima i napolitankama. Zahvaljujemo se svima koji su sudjelovali.

Izložba se može pogledati do 15. lipnja u radno vrijeme knjižnice Augusta Cesarca u Šubićevoj 40/II kat, radnim danom od 8 - 20 sati, subotom od 8 do 14 sati.

Opširnije:Svečano otvaranje izložbe ZAGREBAČKI SPOMENICI u likovnim radovima učenika Centra za autizam u...

IZLOŽBA LIKOVNIH RADOVA UČENIKA CENTRA ZA AUTIZAM – ZAGREB

U KNJIŽNICI AUGUSTA CESARCA, Šubićeva 40/II kat

Izložba likovnih radova učenika Centra za autizam nastalih u sklopu projekta KULTURNA I PRIRODNA BAŠTINA ZAGREBA u školskoj godini 2014-2015.

Izložene su slike i crteži naših 20 učenika:

PROGRAM A: Sara Lukač, Anđela Vira Hrstić, Borna Peršić, Samuel Štajcer, Maja Božurić, Marko Markovinović, Mateo Kolar, Gabriel Blaitka, Ante Buzar.

PROGRAM IT: Lucija Pilija, Katarina Bunjački, Ohran Osmanović, Davorka Pilija, Maja Sontag, Ivan Zvonarević, Gabriela Bunjački, Helena Bošnjaković, Deni Gregorevčić, Ivana Marinović, Andrej Miklec.


Teme:

Pogledi na ulice, krovove i blokove spomenika i građevina Kaptola, Donjega grada.

Gornji grad: Markov trg: zgrada Vlade RH (Banski dvori + palača Rauch), zgrada Hrvatskoga sabora (arh. Lav Kalda 1911.), crkva sv. Marka (14. stoljeće)

Trgovi i arhitektonski spomenici Donjeg grada i šireg centra: zgrada HAZU (neorenesansa, arh. Friedrich von Schmidt 1884.), Umjetnički paviljon (historicizam, arh. Korb i Giergl 1895.), Glavni kolodvor (neoklasicizam, arh. Ferenc Pfaff 1892.), zgrada Državnog arhiva RH (prije Nacionalna i sveučilišna knjižnica, secesija, arh. Rudolf Lubynski 1913.), Muzej za umjetnost i obrt (neorenesansa, arh. Herman Bolle 1892.), Rektorat sveučilišta s Pravnim fakultetom (neoromanika, arh. Juraj Denzler  oko1870.), Hrvatsko narodno kazalište (neobarok, arh. Helmer i Fellner 1895.), Muzej Mimara (neorenesansa, arh. Ludwig i Huelssner 1895.), zgrada Burze (danas Narodna banka Hrvatske, arh. Viktor Kovačić 1927.), u parku Maksimir: Ulaz-Vidikovac-Paviljon jeke (arh. Franz Schuecht  oko1943.), kompleks Cibona (arh. Marijan Hržić 1987.) , nova zgrada Muzičke akademije (arh. Milan Šošterić 2014.).

Kiparski spomenici: Povijest Hrvata (kipar Ivan Meštrović 1932.), Marija Jurić Zagorka (kipar Stjepan Gračan 1990.), August Šenoa (kiparica Marija Ujević 1986.), Nikola Tesla (kipar Ivan Meštrović 1964.), Petrica Kerempuh (kipar Vanja Radauš 1973.), Sokol na Mogili u Maksimiru (kipar Mladen Mikulin 1995.), Sv. Juraj ubija zmaja (kipar Anton Dominik Fernkorn 1853., u Zagrebu od 1867.), Zdenac života (kipar Ivan Meštrović 1905.), don Frane Bulić (kipar Frane Kršinić 1935.), Tin Ujević (kipar Miro Vuco 1991.), Marko Marulić (kipar Vlado Radas 1999.), Dražen Petrović (kipar Kuzma Kovačić 2006.)

Odabir radova i postav izložbe: Ivana Ježić (CZA) i Aleksandra Cvitković (KGZ)

Svečano otvorenje izložbe u petak 28. svibnja 2015. u 10 sati i kreativna radionica za učenike i njihove roditelje

Opširnije:IZLOŽBA LIKOVNIH RADOVA UČENIKA CENTRA ZA AUTIZAM – ZAGREB

Kalendar šk.god.2023/24

Tražilica