Sveta Misa uoči Uskrsa

U Centru za autizam svake godine slavimo Svetu Misu uoči Uskrsa: učenici i profesori. Prije Svete Mise organizirali smo Svetu ispovijed za učenike Centra za autizam. Svetu Misu je predvodio vlč. Ivan Valentić iz naše matične župe Svetog Ivana XXIII, pape. Djeca i profesori su sudjelovali u pripremi oltara, čitanja, pjesme i propovijedi.

Opširnije:Sveta Misa uoči Uskrsa

Sašin tata prestao je disati na 24 minute i 11 sekundi za svu djecu koja žive s autizmom

Budimir Šobat Buda, otac naše učenice Saše, zaronio je 24. veljače 2018. godine u bazen projekta Pogled u plavo, zadržao dah 24:11 minute te srušio Guinnessov rekord u statičkom ronjenju na dah.

Svoj je pothvat posvetio svoj djeci koja žive s autizmom s posebnom željom da se kroz humanitarnu akciju pomogne upravo Centru za autizam u Zagrebu.

Na Zagrebačkom velesajmu u okviru akcije „Ne dišem“ Budimir Šobat Buda, član Društva za podvodne sportove Zagreb uz podršku i u organizaciji Nemo-Adria Rescue Teama učinio je nešto što još nikome u svijetu nije uspjelo: zadržao je dah 24 minute i 11 sekundi.

Jako sam sretan i ponosan što sam uspio ostvariti ovakav rezultat jer sve ovo radim za svoju kćer Sašu i svu drugu djecu koja žive s autizmom. Vjerujem da sam ovim uronom dodatno podsjetio javnost na probleme koje imaju osobe s autizmom jer prostora za poboljšanje uvijek ima.“, rekao je Sašin tata.

Sve ovo ne bi bilo moguće bez velike podrške ronioca Nemo-Adria Rescue Tima koji su članovi volonteri Specijalističkog ronilačkog tima za spašavanje iz vode grada Zagreba pri Uredu za upravljanje u hitnim situacijama koji su pružili nesebičan angažman cijeloj organizaciji akcije „Ne dišem.“

Ovu hvalevrijednu akciju „Ne dišem“ podržava i Grad Zagreb, a povodom same akcije Romana Galić, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom je izjavila: „ Izuzetno smo ponosni što smo podržali ovu sjajnu akciju „Ne dišem“. Grad Zagreb pomaže Centru za autizam te radimo sa osobama s autizmom, a Grad Zagreb i Ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom sa zadovoljstvom će pomoći ovoj humanitarnoj akciji.“

Pogled u plavo okupio je ronilačku populaciju Republike Hrvatske s ciljem pružanja podrške Centru za autizam i svim osobama koje svakodnevno prevladavaju brojne teškoće koje im autizam postavlja.

Od ove velike akcije koju su podržali Budini prijatelji, a koji su postali i prijatelji Centra za autizam i svih osoba s autizmom ne očekujemo samo financijsku podršku već očekujemo buđenje svijesti o autizmu i razvijanje svijesti o potrebama djece s autizmom. Posebno se zahvaljujem Sašinom tati koji nas je povezao kako bi osobe s autizmom ravnopravno dijelile svijet, doživljaje i osjećaje sa svima nama drugima. Vjerujem da će ova akcija doista doprinijeti da se položaj djece, osoba i samog Centra za autizam promijeni.“ istaknula je Žarka Klopotan, ravnateljica Centra za autizam u Zagrebu.

Nakon što je srušen Guinnessov rekord u sklopu akcije „Ne dišem“ voditeljica projekta Pogled u plavo i članica Nemo-Adria Rescue Teama, Andreja Vedrina zahvalila se svima nazočnima, istaknula veliki doprinos cijelog tima projekta Pogled u plavo navedenoj akciji i ujedno naglasila kako se akcija „Ne dišem“ nastavlja kao humanitarna akcija i dalje u organizaciji Društva za podvodne sportove Zagreb, a uz podršku Nemo-Adria Rescue Teama.

DPS Zagreb je otvorio poseban račun za ovu svrhu IBAN:HR8223600001502269904 te će sva sredstva koja će se uplaćivati na taj račun u idućih 90 dana biti u cijelosti prebačena na račun Centra za autizam u Zagrebu, Dvorničićeva 6, Zagreb.

Akciju su podržale brojne institucije, Grad Zagreb, Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju, Zagrebački velesajam, Centar za autizam i brojni sponzori koji su se sa zadovoljstvo pridružili akciji, Aviatica, Poliklinika Imed, O'Hara, Miami Megasun, Poliklinika za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Stojčević Polovina, BizzRide, Tiskara BOK, Endi centar, UTP -Uljani tehnički plinovi.

Za ugodno ronjenje uz glazbenu podršku pobrinulo se društvo skladatelja (ZAMP) koji su partneri i pokrovitelji projekta Pogled u plavo, promocija ronjenja od 2010. godine.

Veliku podršku u provedbi manifestacije dala je tvrtka Remax bazeni, dok je za vizualni identitet akcije „Ne dišem“ zaslužna agencija Magis Tim.

Za fotografije zaslužna je Ivana Nobilo, akciji „Ne dišem“ pridružio se  i Damir Zurub, svjetski prvak u podvodnoj fotografiji, te poznati hrvatski podvodni fotograf Marjan Radović čije fotografije se nalaze na unutarnjim stranicama bazena.

Mnogi su se angažirali da bi ovaj sportski i humanitarni događaj uspio i da bi otac učenice Centra za autizam Saše ostvario svoj cilj i potaknuo javnost na promišljanje i razvijanje svijesti o autizmu. Na Velesajam su došli učenici iz Centra u pratnji svojih učitelja i odgojitelja kao i odrasle osobe s autizmom kako bi podržali gospodina Šobata i sami svjedočili njegovom hrabrom činu. Pridružili su se i mnogi roditelji bilo osobnim dolaskom bilo drugim oblicima podrške. Ravnateljica Centra za autizam Žarka Klopotan uručila je likovne učeničke radove kao dar gospodinu Budimiru Šobatu i organizatorima. 

Opširnije:Sašin tata prestao je disati na 24 minute i 11 sekundi za svu djecu koja žive s autizmom

Fašnik 2018.

Kao i svake, tako je i ove godine, vlast u našoj školi (makar na jedan dan) pripala Fašniku. Maske su zavladale školom i napravile odličan tulum u školskoj dvorani. Pjevalo se, plesalo se, igralo se ali se i natjecalo za prestižnu nagradu „Zlatni brk“. Taj je velebni trofej dodijeljen u 6 kategorija, a nagrađene maske su, osim vječne slave, dobile i materijalne nagrade koje su, sigurni smo, dodatno uveselile naše učenike.

Moramo priznati da smo bili u korak s vremenom u kojemu živimo, tako da i naš žiri nije bio imun na nepotizam i pogodovanje prilikom svoga kratkog mandata.

Dobitnici nagrade „Zlatni brk 2018.“ u kategoriji

- NAJBOLJA MASKA- Domino

- NAJBOLJA GRUPA- Kauboji

- NAJSMJEŠNIJA MASKA – Bumbari

- NAJVESELIJA MASKA – Drvosječe

- NAJBOLJE MASKIRANI POJEDINAC – Kristian Štajduhar

- NAJBOLJE MASKIRANI DJELATNIK – Ksenija Sambol

Opširnije:Fašnik 2018.

Božićna priredba i prodajna izložba

20. prosinca 2017. održana je božićna priredba i prodajna izložba učeničkih radova

 

Kao i svake godine u Centru za autizam održana je božićna priredba. Naši učenici, članovi njihovih obitelji, učitelji, stručni suradnici i pomoćnici u nastavi pripremili su bogat prigodni program u kojemu smo svi uživali. S ponosom smo se predstavili i našim dragim gostima – voditeljici Gradske knjižnice Dubrava, primadoni Opere HNK u Zagrebu i ambasadorici autizma gospođi Ivanki Boljkovac, predstavnicama Kluba supruga vojnih izaslanika u Republici Hrvatskoj, gospodinu Siniši Prugovečkom, organizatoru humanitarne akcije „Hura“, te pomoćniku ministrice znanosti i obrazovanja Momiru Karinu, prof.

Poslije priredbe uzvanici i gosti razgledali su izložbu učeničkih radova u prostorima škole nakon čega smo se, učenici i članovi njihovih obitelji, djelatnici i uzvanici ugodno družili uz prigodnu zakusku.

Opširnije:Božićna priredba i prodajna izložba 

Likovni natječaj Velikani hrvatske prošlosti 17./18.

Drugi likovni natječaj Velikani hrvatske prošlosti podsjetio nas je na impresivnu biografiju prve hrvatske skladateljice Dore Pejačević. Njezin značajan doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti ovjekovječen je radovima djece dobi do 11 godina. Na natječaj je prijavljeno više od 1500 radova učenika brojnih Hrvatskih, ali i inozemnih vrtića i škola. U svom tom mnoštvu radova, rad našeg učenika Rina Vučaka istaknuo se kao jedan od najuspješnijih te je osvojio treće mjesto.

Prigodni program i svečana podjela nagrada autorima, mentorima i školama/vrtićima bila je 8. prosinca 2017.godine u Osnovnoj školi Grigora Viteza u Zagrebu. Posebno smo ponosni na Rina i na osvojenu nagradu, zato što se ove godine na natječaj javilo skoro dvostruko više djece s posebnim odgojno - obrazovnim potrebama.

Opširnije:Likovni natječaj Velikani hrvatske prošlosti 17./18.

Humanitarna akcija "Okret za pokret"

Pridružite se humanitarnoj akciji za opremanje dvorane za tjelesno zdravstvenu kulturu i kineziterapiju Centra za autizam, Ljevakovićeva 30 a pod nazivom "Okret za pokret". 

Obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara

Povodom 26 godina sjećanja na žrtvu Vukovara 17.11. održala se priredba kako bi  dostojanstveno i primjereno odali počast svim sudionicima obrane Vukovara, grada – simbola hrvatske slobode.  Uvodnu riječ o gradu heroju- gradu Vukovaru održala je ravnateljica Žarka Klopotan.

Učenici Centra za autizam su svojim recitacijama i pjesmom dali veliki doprinos i uveličali ovaj veliki dan za Hrvatsku povijest.  

Svijeća za Vukovar – Emanuel Bunjački

Vukovar u srcu – Marko Crnić, Dino Levak

Vukovar, Vukovar – Anđela Vira Hrstić, Samuel Štajcer

Za sve branitelje Vukovara – Helena Bošnjaković

Mir – Lukas Martinović

Ne dirajte mi ravnicu – Damir Bobara

Program je vodila prof. def. Damjana Poljak, a za izbor pjesama je zaslužna prof. glazbene kulture Janja Matić. Sve je dokumentirala i fotografirala prof. likovne kulture Stanka Pinjuh.

Opširnije:Obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara

Stručni skup u Križevcima

Međužupanijski stručni skup u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje održan je dana 27. listopada 2017. godine u Centru za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci. Tema stručnoga skupa bila je „Asistivna tehnologija u radu s djecom/učenicima s teškoćama u razvoju“. Predavanja i radionice održali su prof. dr. sc. Miroslav Vrankić, koji je prezentirao mogućnosti primjene asistivne tehnologije u radu s djecom/učenicima s teškoćama u razvoju, kolege iz Centra za odgoj i obrazovanje Goljak koji su govorili o primjeni asistivne tehnologije u radu s učenicima s motoričkim teškoćama, a kolege iz Centra za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“ o asistivnoj tehnologiji u obrazovanju slijepih i slabovidnih učenika.

Naši djelatnici iz predškolskog i osnovnoškolskog programa Centra za autizam upoznali su sudionike skupa s niskotehnološkim i visokotehnološkim pomagalima za potpomognutu komunikaciju, načinom pripreme za korištenje, a kroz video zapise konkretno su vidjeli praktičnu primjenu asistivne tehnologije u odgojno-obrazovnom radu s učenicima s poremećajem iz spektra autizma. Također, imali su priliku međusobno razmijeniti iskustva u njezinoj primjeni sa svojim učenicima.

Opširnije:Stručni skup u Križevcima

Prvenstvo Hrvatske u plivanju 2017.

Pod pokrovitaljstvom Specijalne Olimpijade Hrvatske  na bazenima TERMA TUHELJ je 24. i 25.10.2017.  održano Prvenstvo Hrvatske u plivanju. Nastupilo je više od 100 natjecatelja Centara za odgoj i obrazovanje  te udruga za osobe s intelektualnim teškoćama iz cijele Hrvatske. Natjecalo se u disciplinama 25m i 50 m slobodno i prsno, te 25m leđno. Nakon održanih kvalifikacijskih utrka prvi dan, slijedile su finalne i dodjela medalja slijedeći dan. Centar za autizam nastupio je sa 6 natjecatelja iz  Zagreba, 6 natjecatelja iz podružnice Rijeka, te  također 6 natjecatelja iz podružnice Split.

Osvojene su medalje :

Marko Lončarić (autizam) 25m slobodno - 3. MJESTO

Tomislav Jelić (autizam)  25m prsno  - 4. MJESTO

Marko Markovinović (autizam) 25m slobodno - 1. MJESTO

Filip Bagić (intelektualne teškoće) 25 prsno - 2. MJESTO

Fran Fiket (intelektualne teškoće) 25m slobodno - 3. MJESTO

Valentina Glasnović (intelektualne teškoće) 25m leđno - 3. MJESTO

 

Trenerice natjecatelja su bile Nensi Oštrić, prof., Roberta Klen, prof. i Andrijana Đumlan-Cetin, prof.

Opširnije:Prvenstvo Hrvatske u plivanju 2017.

Kalendar šk.god.2023/24

Tražilica