ESIPP - Jednakost i socijalna inkluzija kroz pozitivno roditeljstvo

     

Završni transnacionalni sastanak, Zagreb

 

Trogodišnji projekt ESIPP, u sklopu Erasmus + programa, ušao je u svoju završnu fazu. Povodom toga je u Zagrebu od 04.07.-06.07.2018. održan završni transnacionalni sastanak. Važnost ovog projekta je prvenstveno proizašla iz velike potrebe pružanja stručne podrške roditeljima osoba s autizmom. Poučavanje roditelja da razumiju stanje i učinkovito surađuju sa školama i drugim stručnjacima, pokazalo se učinkovitim u poboljšanju ishoda kod osoba s autizmom i njihovih obitelji. Međutim, iako su takvi programi edukacije roditelja razvijeni u npr. Zapadnoj Europi i SAD-u, postoji mala ili nikakva dostupnost takvih programa ili materijala u mnogim područjima Europe, na primjer u regiji Balkana/Istočni Mediteran.

Kako bismo odgovorili na ovu nejednakost,  razvijeno je ESIPP strateško partnerstvo, u koje su uključena sveučilišta, nevladine organizacije, roditelji djece s autizmom te ustanove koje pružaju usluge za osobe s autizmom. Ciljevi ovog partnerstva su:

  • Razvoj znanstveno utemeljenog modela edukacije roditelja djece s PSA koji se može primijeniti diljem Europe
  • Razvoj temeljnog kurikuluma i materijala za edukaciju roditelja
  • Omogućavanja dostupnosti edukacije roditeljima i obiteljima djece s PSA koji žive na područjima na kojima je ovakva podrška do sada većinom bila nedostupna: Hrvatska, Cipar i Makedonija
  • Evaluirati učinkovitost razvijenih materijala i utjecaj edukacije uz korištenje kvalitativnih i kvantitativnih metoda prikupljanja i analize podataka
  • Podijeliti model kurikuluma i materijale s dionicima i donijeti preporuke za donositelje odluka i kreiranje politika.

 

Projektni partneri razvili su program edukacije, predstavljen u nizu od šest modula, kojima je cilj:

  • Podržati roditelje da razviju razumijevanje o prirodi, izraženosti i iskustvu autizma
  • Pobrinuti se  da roditelji razviju niz strategija koje mogu primijeniti da bi odgovorili na potrebe svojeg djeteta i svoje obitelji.

Sadržaj svakog modula predstavlja najnoviju najbolju praksu koju su prepoznali stručnjaci i istraživači na tom području, a također su uključene perspektive i mišljenja samih osoba s autizmom.

Namjera partnerstva je da ovi moduli razviju pouzdanje roditelja te da im pomognu u primjeni strategija koji će im na neki način olakšati zahtjeve i izazove koje pred njih stavlja briga o osobi s autizmom. 

Sadržaj modula promiče korištenje pozitivnih strategija i temelji se na sljedećim temama: uvod u poremećaj iz spektra autizma, nepoželjna ponašanja, korištenje vizualne strukture, senzorne teškoće, izazovi komunikacije i izgradnja socijalnih vještina. Osim toga, dodana su i tri dodatna modula kako bi se zadovoljili zahtjevi za informacijama o pitanjima puberteta, te o problemima spavanja i prehrane.Tijekom projekta je educirano 6 trenera u Hrvatskoj od strane trenere iz Engleske, a edukacijom je obuhvaćeno preko 100 roditelja osoba s autizmom u Zagrebu, Osijeku i Splitu.

Za Centar za autizma je ovo strateško partnerstvo bilo i jest jedno izuzetno iskustvo iz kojeg su proizašla još dva Erasmus + projekta. Svim našim partnerima se zahvaljujemo i čestitamo na uspješnoj suradnji tijekom zadnje tri godine. Također se zahvaljujemo roditeljima i drugim članovima obitelji na sudjelovanju te se nadamo budućim susretima i daljnjem razvoju edukacija za roditelje u Hrvatskoj.

Opširnije:ESIPP - Jednakost i socijalna inkluzija kroz pozitivno roditeljstvo

KONFERENCIJA: OSNAŽIVANJE RODITELJA DJECE S POREMEĆAJEM IZ SPEKTRA AUTIZMA KROZ POZITIVNO RODITELJSTVO U SKOPLJU

01. 11. 2017.  u Skoplju je održana jednodnevna konferencija “Osnaživanje roditelja djece s poremećajem iz spektra autizma”, koja je održana u okviru međunarodnog projekta Jednakost i socijalna inkluzija kroz pozitivno roditeljstvo (ESIPP). Cilj konferencije je bio podizanje svjesnosti o važnosti edukacije roditelja djece s poremećajem iz spektra autizma te predstavljanje rada i stručnosti partnera na projektu široj publici.

Domaćin konferencije je bio MSSA ( Macedonian Scientific Society for Autism) partner na projektu. Oko 150 roditelja, stručnjaka, akademskih djelatnika i ostalih sudionika je imalo mogućnost saznati više o edukacijama za roditelje djece s autizmom u Hrvatskoj, Cipru i Makedoniji te o ESIPP programu edukacije za roditelje koji se razvija u suradnji s partnerima diljem Europe.

Jedan od najzanimljivijih trenutaka je bio govor Zorana Gieva, roditelja djeteta s autizmom koji je bio i sudionik na jednoj od edukacija u Skoplju. Giev je govorio o ranoj dijagnostici, obrazovanju i nedostatku informacija, podršci i razumijevanju kao jednom od najvećih problema s kojima se suočavaju roditelji djece s autizmom u Makedoniji. Također je naglasio važnost podizanja svijesti i istinske potpore zajednice u cilju poticanja uključivanja osoba s autizmom.

Od 02. 11. do 03.11. 2017. održan je 7. transnacionalni sastanak u Skoplju, čiji je domaćin bio MSSA ( Macedonian Scientific Society for Autism). Partneri su radili u grupama na različitim temama vezanim uz projekt: razvoj treninga i materijala, diseminacija, održivost, evaluacija, utjecaj projekta, osvrt na konferenciju u Skoplju i priprema sljedeće konferencije u Limassolu na Cipru.

Informacije o svim narednim aktivnostima možete pratiti na:

http://esipp.eu/

https://twitter.com/ESIPP_Europe

https://www.facebook.com/projectesipp/

Opširnije:KONFERENCIJA:  OSNAŽIVANJE RODITELJA DJECE S POREMEĆAJEM IZ SPEKTRA AUTIZMA KROZ POZITIVNO...

Kalendar šk.god.2023/24

Tražilica