U petak 15.4. 2016. u OŠ Gračani održana je XIV. Smotra učeničkih zadruga Grada Zagreba. S radovima svojih učenika sudjelovalo je 35 zadruga iz zagrebačkih škola, a sve s ciljem poticanja kreativnosti, inovativnosti i stvaralaštva.
Naša učenička zadruga „Grana“ i ove godine predstavila je svoj rad na Smotri Grada Zagreba te osvojila zavidne rezultate, prvo mjesto u svojoj kategoriji.
Na ovogodišnjoj Smotri predstavili smo se s temom „PRIČA O SVJETLU - PLINSKE LANTERNE GORNJEGA GRADA“. Izrađivali smo magnete, slike, vješalice, kućice, svijećnjake a sve s motivom plinske lanterne. Kao i prethodnih godina povjerenstva su ocjenjivala estetski izgled izložbenog prostora, praktični rad učenika te svu potrebnu dokumentaciju o radu učeničke zadruge, od mogućih 50 bodova osvojili smo 47,94 boda.
Ponosni, zadovoljni i motivirani za daljnji rad pripremamo se za predstavljanje na 28. Smotri učeničkih zadruga Hrvatske koja će se održati 13. i 14. svibnja 2016. godine u Zagrebu, a gdje će se okupiti sve najbolje zadruge iz svih županija i gradova naše domovine.
Ksenija Sambol, prof. def.
Opširnije:UČENIČKA ZADRUGA „GRANA“ OSVOJILA PRVO MJESTO NA SMOTRI GRADA ZAGREBA
U sklopu ERASMUS + projekta ESIPP (Jednakost i socijalna inkluzija kroz pozitivno roditeljstvo) održana je 09. i 10. travnja prva vikend radionica za roditelje djece s poremećajem iz spektra autizma. Radionice su trajale od 9:00 – 14:00 sati, a odvijale su se u sklopu prostora Centra za rehabilitaciju (Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Kampus Borongaj) koji je jedan od partnera Centra za autizam. S dugogodišnjim iskustvom u radu s roditeljima djece s PSA, trenerice Angela Winstanley i Nefi Charalambous Darden s Cipra su uspješno prenijele dio svog znanja na sve prisutne. U kratkim pauzama su roditelji imali mogućnost razgovarati i podijeliti iskustvo, osim s drugim roditeljima, i s trenericama Angelom i Nefi. Tako smo se upoznali sa stanjem obrazovanja, zapošljavnja i života u zajednicama za osobe s PSA na Cipru i Ujedinjenom Kraljevstvu. No, trenerice su također imale mogućnost saznati o stanju u Hrvatskoj. Osim roditelja, na radionicama su u sklopu stručnog usavršavanja sudjelovali i stručnjaci edukacijsko-rehabilitacijskog profila : Ana Ružić, Sanja Blažević (Centar za autizam, Zagreb), Ivanka Pejić, Ana Radović ( Centar za autizam, Rijeka i Udruga za skrb autistničnih osoba Rijeka), psihologinja Ivana Sladić Kljajić (Centar za autizam, Zagreb) te dr.sc. Jasmina Stošić (Edukacijsko - rehabilitacijski fakultet).
Teme na 1. vikend radionici su bile sljedeće:
Radionica 1: Uvod u poremećaje iz spektra autizma
Što znamo o autizmu?
Što to može značiti za vaše dijete?
Kako vi kao roditelj/član obitelji možete pomoći?
Radionica 2: Razumijevanje i nošenje sa nepoželjnim ponašanjima
Što smatramo „nepoželjnim ponašanjem“?
Što možete napraviti kada se ono dogodi?
Kako podržati promjenu u ponašanju?
Radionica 3: Praktične strategije za suočavanje s nepoželjnim ponašanjem
Ideje za korištenje vizualne strukture i poticanje komunikacije
Kako napraviti svoje materijale za svakodnevne rasporede
Ciljevi ovog oblika radionice bili su:
- davanje praktičnih savjeta i smjernica roditeljima u pružanju podrške djetetu
- mogućnost upoznavanja druge obitelji i razmjena iskustva
- pružanje podrške u nošenju s izazovima s kojima se roditelji svakodnevno suočavaju
- mogućnost upoznavanja novih prijatelja i razvijanja mreže podrške.
Ovim putem se još jednom zahvaljujemo roditeljima koji su se prijavili i sudjelovali na radionicama te trenericima Angeli i Nefi na konstruktivnim i praktičnim savjetima. S veseljem iščekujemo sljedeće radionice u studenom.
ESIPP team Croatia
Javite se i pratite nas:
esipp.croatia@gmail.com
Opširnije:Pozitivni pristupi autizmu: 1. Vikend radionica za roditelje
Povodom Svjetskog dana svijesti o autizmu Centar za autizam i Agencija za odgoji obrazovanje organizirali su 5. travnja 2016. stručni skup namijenjen učiteljima, odgojiteljima i stručnim suradnicima u redovnim i posebnim školama pod nazivom „Zajedno u podršci djeci i učenicima s poremećajem iz autističnog spektra“.
Dvoranu za održavanje stručnog skupa i ove je godine, kao i prošle, ustupila INA – Naftaplin, naš partner u promicanju prava osoba s autizmom.
Voditeljica stručnog skupa bila je savjetnica Agencije za odgoj i obrazovanje Mara Capar.
Na samom početku skupina učenika iz Centra za autizam pod vodstvom prof. Ivane Balen izvela je veoma uspješnu scensku igru „Družba Pere Kvržice“ koja je oduševila sve u dvorani i kojom je zorno pokazano da su učenici, djeca u središtu našeg interesa.
Stručni skup je u ime Centra za autizam pozdravila ravnateljica Žarka Klopotan koja je istaknula cilj Centra za autizam da se profilira kao Centar podrške u inkluziji učenika s poremećajem iz spektra autizma u redovni sustav. Važno je pružati dobru praksu učenicima s poremećajem iz spektra autizma u posebnim uvjetima školovanja, ali i razviti stručne kompetencije i stvarati uvjete za inkluzivnu školu.
Agencija za odgoj i obrazovanje i Centar za autizam i dalje će surađivati na tom planu i s tim ciljevima.
Sudionici stručnog skupa bile su i dvije profesorice s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof.dr.sc. Jasmina Frey Škrinjar i prof.dr.sc. Zrinjka Stančić.
Niz stručnih tema obradile su i o njima govorile djelatnice Centra za autizam: Radmila Amanović, Sanja Blažević, Martina Tina Katić, Ivana Sladić Kljajić, Đurđica Sokolić, Ana Ružić i Ljljana Umičević.
Izložene teme vide se u priloženom programu.
Nastavljamo dalje s razvojem svojih profesionalnih vještina, znanja i umijeća i njihovim dijeljenjem da bismo poboljšali odgoj i obrazovanje djece s autizmom i njihove perspektive.
Opširnije:Stručni skup „Zajedno u podršci djeci i učenicima s poremećajem iz autističnog spektra“