Direktor tvrtke Metroteka Siniša Prugovečki u suradnji s tvrtkom Implementacija snova pokrenuo je veliku humanitarnu akciju u korist Centra za autizam. U suradnji s ravnateljicom Centra Žarkom Klopotandogovoreno je da cilj akcije bude prikupljanje financijskih sredstava za nabavku komunikatora i tableta. Na poticaj gospođe Sanele Dropulić organizaciji akcije priključio se i Virtualni ženski poduzetnički centar. Gospodin Siniša Prugovečki uložio je mnogo truda u pripremu i provedbu akcije. Jedna od uzbudljivijih događaja bilo je snimanje promotivnog filma u kojoj su sudjelovali i naši učenici sa svojim učiteljima.
Najzabavniji dio ove humanitarne priče bila je nogometna utakmica u balonima. Natjecale su se ekipe Metroteke, Implementacije snova, Žene-poduzetnice, studentice Edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta.
Trener ekipe poduzetnica bio je gospodin Ćiro Blažević.
Voditelj programa bio je gospodin Zlatan ZuhrićZuhra, ambasador autizma. Veliki doprinos dala je i naša operna diva, gospođa Ivanka Boljkovac, također ambasadorica autizma. Zahvaljujemo im što su se odazvali pozivu organizatora i priključili akciji.
Važnost cijele akcije prepoznala je i istaknula pročelnica Ureda za osobe s invaliditetom i socijalnu politiku grada Zagreba, gospođa Romana Galić.
Svima koji su sudjelovali u akciji zahvaljujemo na doprinosu. Vjerujemo da su im se svidjeli likovni radovi naših učenika koje smo im uručili u znak zahvalnosti i kao uspomenu na veliki angažman i skrb o osobama s autizmom.
Posebno je lijepo bilo što su u utakmici uživali i polaznici našeg Centra, neki u pratnji osoblja ustanove, neki s roditeljima i članovima obitelji.
Raduje nas što je djeci i odraslim osobama s autizmom iskazana pozornost i briga za njihov komunikacijski razvoj. Krajnji rezultat akcije bit će preuzimanje komunikacijskih pomagala.
Radujemo se i zahvaljujemo!
Opširnije:HUMANITARNA AKCIJA ZA CENTAR ZA AUTIZAM HURA 2017!
Centar za autizam je od listopada 2015. godine započeo sa sudjelovanjem na Erasmus+ projektu ESIPP ( Jednakost i socijalna inkluzija kroz pozitivno roditeljstvo, 2015-1-UK01-KA204-013397), a 2016. s projektom ITC 4 ASD KIDS (Kompetentniji nastavnici za uspješnije poučavanje djece s poremećajem iz autističnog spektra, 2016-1-HR01-KA101-022021). ESIPP ulazi u svoju završnu fazu, dok je ITC 4 ASD KIDS završio. Naše aktivnosti ste mogli te možete i dalje pratiti na web stranici Centra za autizam. Kako bi javnost bila bolje upoznata, tijekom rujna su djelatnice Ana Ružić, Ana-Melita Pokupec te Sanja Aguila Munoz, uz podršku majki učenika CZA, Nikice Matacun i Andriane Guštović gostavale na radio emisijama Deveti krug i Šesto čulo. Također su gostovale i na TV Jabuci u sklopu emisije Svakodnevnica. Oni koji nisu imali mogućnost, mogu poslušati emisiju Šesto čulo kako bi se upoznali s projektima u kojima sudjeluje Centar za autizam. U prilogu je i nekoliko fotografija gostovanja.
Hrvatska je pošta u suradnji s AZOO, u travnju 2017. po 11. put raspisala likovni natječaj za učenike Osnovnih škola. No ovaj je natječaj za nas bio poseban, tema je bila „Autizam – život u svom svijetu“.
Na natječaju je, svojim likovnim radovima sudjelovalo četvero učenika osnovnoškolskog programa autizam, od kojih su radovi Andrije Blaževića i Rine Vučaka izabrani u 30 najboljih radova natječaja (na kojem je sudjelovalo više od 250 osnovnih škola u RH).
U Rijeci je, 18. rujna, održano svečano predstavljanje poštanske marke koju krasi pobjednički rad Valnee Jurković, učenice 8. razred Osnovne škole „Centar“ iz Rijeke.
Svečanosti su prisustvovali i naši umjetnici (Andrija, Anđela i Rino) koji su osim u programu promocije poštanske marke uživali i u Mc Donaldsu i u razgledavanju Rijeke i Opatije turističkim autobusom.
Organizatorima zahvaljujemo na gostoprimstvu, a Valnei čestitamo na prekrasnom likovnom radu.
Nekoliko fotografija dočarat će vam naš lijepo ispunjen i proveden dan.
U Zagrebu, u Hotelu Westin od 13. do 15. rujna 2017. održana je po drugi puta Konferencija o asistivnoj tehnologiji i potpomognutoj komunikaciji. Konferenciju je organizirao stručni tim organizacije E-glasa s cjenjenim prof. Miroslavom Vrankićem na čelu, a uz stručnu podršku Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu. Na Konferenciji je sudjelovalo 32 predavača iz 9 zemalja, a procijenjeno je da je sudjelovalo oko 900 stručnjaka, studenata i roditelja.
Iz Centra za autizam sudjelovalo nas je desetak tako da su bili zastupljeni svi programi Centra. Program Konferencije podijeljen je na sljedeća tematska područja: djeca s teškoćama u razvoju u obitelji, vrtiću i školi, predstavljanje pružatelja usluga (bolnice, centri za odgoj i obrazovanje) i asistivna tehnologija za samostalan život, rad i učenje. Kao i lani, najpopularnija su bila predavanja Johna Costella iz Dječje bolnice u Bostonu, direktora Programa za potpomognutu komunikaciju, a koji je prikazao proces procjene u izboru komunikacijskih alata i strategija za svako dijete / osobu. A potom i predavanja IanaBeana iz Ujedinjenog Kraljevstva koji ima dugogodišnje iskustvo u primjeni potpomognute komunikacije u odgoju i obrazovanjukao učitelj i supervizor. Nama koji radimo s djecom / osobama iz spektra autizma, najzanimljivija su bila predavanja JenniferAbramsoni GlennaDobbsa. JenniferAbramsoniz Dječje bolnice u Bostonu bavi se razvojem jezika kod djece s poremećajima iz autističnog spektra i ona je s teorijskog stajališta prikazala program razvoja pojedinih komunikacijskih funkcija jezika i primjerenih metoda rada.GlennDobbs iz Connecticuta, otac dječaka, danas mladića s teškom kliničkom slikom autizma, počeo se iz nužde baviti inovacijama u izradi komunikatora kompatibilnog za Picture Exchange CommunicationSystem (PECS). Izradio je komunikator koji nema dinamički zaslon jer ga njegov sin nije mogao koristiti, koristio se tehnologijom koja se koristi za kartice za elektronsko otvaranje vrata i ugradio je u kartice za Picture Exchange CommunicationSystem kako bi omogućio zvučno čitanje kartica, i na kraju je proizveo komunikator kojeg njegov sin ne može razbiti, koji je otporan na prelaženje automobila preko njega. Danas ima firmu koja proizvodi takve komunikatore.
Svi predavači su posebno naglašavali važnost motivacije za komunikaciju, odnosno da će dijete / osoba prihvatiti potpomognutu komunikaciju i komunicirati vezano uz teme o kojima želi komunicirati s nama, a ne vezano uz teme koje se nama čine bitnim za dijete / osobu. Isto tako su naglasili da sustav potpomognute komunikacije djetetu / osobi mora biti stalno na raspolaganju, čak i vani na kiši dok vozi bicikl, a ne samo tijekom tretmana ili u školi. U skladu s time razvijaju se nisko, srednje i visoko tehnološka rješenja pomagala otpornih na različite uvjete, ponašanja korisnika i životne situacije. Posebno je naglašena potreba primjene potpomognute komunikacije u zdravstvenom sustavu, kako kad je riječ o zdravstvenim intervencijama djece / osoba s invaliditetom tako i kod osoba koje su doživjele neku traumu ili teži zdravstveni incident zbog kojeg trenutno postaju neverbalne osobe. Svijest o potrebi potpomognute komunikacije za pojedine kategorije ljudi tek se razvija, pa su ove godine u fokus stavljene osobe s različitim vidovima demencije.Svi su se složili da je nezamislivo provoditi odgojno-obrazovnu integraciju djece s teškoćama u razvoju bez pružanja potpomognute komunikacije, a onda i bez asistivne tehnologije. U Republici Hrvatskoj još uvijek nije jasno riješeno kako će dijete / osoba ostvariti mogućnost dobivanja komunikacijskog pomagala. Neki uspiju ostvariti kroz donacije, neki putem škole uz podršku MZOS i lokalne uprave, a neki tek kad se zaposle putem Fonda za profesionalnu rehabilitaciju. Pa ipak razvoj pametnih telefona i tableta (posebno su iskoristiva rješenja AppleovogiPod-a) koji imaju integrirane aplikacije koje pretvaraju sliku ili tekst u zvučni zapis, omogućuje većem broju neverbalne ili slabo verbalne djece / osoba da se njima služe kao komunikacijskim pomagalom.
Tijekom Konferencije imali smo mogućnost vidjeti i isprobati najnoviju asistivnu tehnologiju kako onu za komunikaciju i obrazovanje, tako i onu koja omogućuje signaliziranje npr. epileptičnog napada pa i sustav upravljanja domom putem glasa ili tipkala. Proizvođači su na radionicama predstavili najnoviju visoku tehnologiju i mogućnosti primjene kod ciljanih korisnika. Organizacija E-glas kao posrednik, omogućava da se mnoga od tih pomagala posude na probni rok prije odluke o kupovini. Također smo naučili da je naše znanje i motivacija korisnika važnija od tehnologije. Odnosno da će uvijek biti potrebna nisko i srednje tehnološka sredstva i da se na njima najbolje uči potpomognuta komunikacija. Nova saznanja prenijet ćemo kolegama a dio svakako ugraditi u naš stručni tretman.
Opširnije:KONFERENCIJA O ASISTIVNOJ TEHNOLOGIJI I POTPOMOGNUTOJ KOMUNIKACIJI 2017.
Dana 1. rujna 2017. godine u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje pružena je podrška učiteljima i nastavnicima OŠ Malešnica u radu s učenicima iz spektra autizma od strane Mobilnog stručnog tima Centra za autizam. Teme predavanja i interaktivnih vježbi bile su:
1. Nepoželjni oblici ponašanja- razumijevanje i praktične strategije,
Sanja Aguila Munoz, prof. rehabilitator
2. Didaktičko-metodičke prilagodbe u nastavi za učenike iz spektra autizma,
mr. Ljiljana Umićević, prof defektolog i
3. Socijalne priče u radu s učenicima iz spektra autizma,
Ivana Sladić-Kljajić, psiholog.
Suradnja Mobilnog stručnog tima i OŠ Malešnica i dalje će se nastaviti kroz druge oblike podrške učenicima s poremećajem iz spektra autizma i učiteljima odnosno nastavnicima škole.