Kraj listopada i početak studenoga 2017. u znaku je završavanja velike humanitarne akcije „Hura 2017“ koju je u korist polaznika Centra za autizam Zagreb organizirala tvrtka „Metroteka“ u suradnji s tvrtkom „Implementacija snova“. Cilj je akcije bio da se za potrebe prvenstveno djece, ali i odraslih osoba s autizmom, nabave komunikacijska pomagala. Rezultat „Hure2017“ i entuzijazma zaposlenika ovih tvrtki i pokretača cijele akcije, gospodina Siniše Prugovečkog, direktora tvrtke „Metroteka“, jest prikupljenih 15.000 kuna.
Gospodin Siniša Prugovečki predao je ravnateljici Centra za autizam, gospođi Žarki Klopotan vrijednu donaciju. Novac će biti utrošen kako je i planirano, za kupnju interaktivnih zidova, pričajućih rasporeda i tableta. Tim će se pomagalima unaprijediti odgojno-obrazovni i rehabilitacijski rad s osobama s autizmom i podići razina njihovih komunikacijskih kompetencija.
Gospodinu Prugovečkom ravnateljica je zahvalila na velikom daru, trudu i pažnji. Pozvala ga je da odabere za uspomenu i u znak zahvalnosti pokoji rad iz naše Učeničke zadruge. Drago nam je da mu se sviđaju aktivnosti Zadruge i učenički proizvodi i da je uživao u druženju sa zadrugarima .
Još jednom hvala za organizaciju humanitarne akcije i za donaciju našim novim prijateljima iz „Metroteke“ i „Implementacije snova“.
Jedan od naših snova se ostvario!
Dana 20.10.2017. posjetili su nas „Crveni nosovi“. Svoju interaktivnu predstavu odigrali su dva puta – za učenike iz programa autizma i učenike iz programa intelektualnih teškoća.
Jednostavnom pričom - igrom, glazbom, improvizacijom, zvukom i tišinom uspjeli su privući pažnju, potaknuti zanimanje, potaknuti znatiželju, ostvariti interakciju, umiriti one koji su rijetko mirni, pobuditi pažnju onima kijima je teže je pobuditi, izmamiti osmjehe...
Donijeli su nam pola sata mira i veselja jednostavne radosti.
Kako je broj djece bio ograničen na manju grupu radovali bismo se kada bi nas uspjeli još koji puta posjetiti da i drugi osjete pozitivne emocije koje se stvaraju u zajedničkom druženju s „Crvenim nosovima“.
Slike pokazuju koliko su nam radosti donijeli!
U Centru za autizam Zagreb danas se nastavilo održavanje volonterskih akcija 72 sata bez kompromisa. Nastavljena je akcija krečenja u sklopu koje su danas volonteri uredili dvije učionice, a za to vrijeme druga je grupa izrađivala didaktičke materijale za rad s učenicima. Također, na lokaciji Vile Velebita održane su dvije radionice pa je tako dio volontera uređivao okoliš, a dio je bio na radnom druženju s korisnicima gdje su im pomagali u izradi ukrasa za predstojeće blagdane.
Dan je obilježio vrijedan rad volontera, druženje s korisnicima i zaposlenicima Centra te veselje i smijeh. Bilo nam je zadovoljstvo priključiti se ovoj vrijednoj akciji!
Danas se u Centru za Autizam Zagreb održavala volonterska akcija 72sata bez kompromisa. Vrijedni su volonteri sudjelovali na dvije radionice - radionici krečenja zidova dvorane za kineziterapiju i na keramičkoj radionici, na kojoj su asistirali učenicima Centra u modeliranju uporabno dekorativnih predmeta od gline. Radionice su protekle u pozitivnoj, radnoj i kreativnoj atmosferi. Veselimo se sutrašnjem nastavku, kojeg će obilježiti radionice izrade didaktičkog materijala i daljnje osvježavanje prostora škole.
U sklopu ERASMUS + projekta ESIPP (Jednakost i socijalna inkluzija kroz pozitivno roditeljstvo) 07. i 08. listopada u Svečanoj dvorani Osječko – baranjske županije u Osijeku održana je peta radionica za roditelje djece s poremećajem iz spektra autizma.
Tijekom ova dva dana ESIPP partneri iz Hrvatske (Sanja Aguila Munoz, Ana Ružić, Ivana Sladić Kljajić, Matea Begić iz CZA i doc.dr. Jasmina Stošić s ERF-a) su održali svih šest modula i prenijele dio svog znanja roditeljima. Na radionici je bilo prisutno 25 roditelja djece s PSA.
Svaki modul je oblikovan da poveća znanje roditelja tako što nadograđuje znanje stečeno na prethodnim modulima, a sadržaj modula promovira pozitivne strategije.
U opuštenoj atmosferi i ugodnoj dvorani, roditelji su pažljivo slušali i aktivno sudjelovali u radionicama. Tražili su savjete za korištenje PECS-a te dodatna objašnjenja za vizualnu strukturu i podršku kroz praktične primjere.
Bilo je dovoljno vremena za „Pitanja i odgovore“ koji su omogućili razmjenu informacija i iskustva među roditeljima, olakšavajući umrežavanje i stvaranje "grupe za podršku".
Na kraju su se roditelji zahvalili i izrazili zadovoljstvo te izjavili da bi radionicu preporučili dalje i da bi sudjelovali u sljedećim radionicama te potrebu učestalijih radionica ovakva tipa.
Ovim putem se još jednom zahvaljujemo roditeljima koji su se prijavili i sudjelovali na radionicama. S veseljem iščekujemo sljedeću radionicu u Splitu.
ESIPP team Croatia
Javite se i pratite nas:
https://twitter.com/ESIPP_Europe
https://www.facebook.com/projectesipp/
Opširnije:Osnaživanje roditelja djece s poremećajem iz spektra autizma „Pozitivni...