Paljenjem svijeća ispred spomenika palom branitelju, koji se nalazi u neposrednoj blizini naše škole, učenici Odjela intelektualnih teškoća, odali su počast vukovarskim žrtvama, kao i svim žrtvama Domovinskog rata.
U utorak, 13. listopada 2018. deset učenika iz Programa osnovnoga školovanja učenika s poremećajem iz spektra autizma u pratnji učitelja posjetili su KD Vatroslava Lisinskog. U organizaciji Hrvatske glazbene mladeži slušali smo skladbu Slike s izložbe ruskoga skladatelja Modesta Petroviča Musorgskoga. Skladbu je izveo Simfonijski orkestar HRT-a pod ravnanjem Alana Bjelinskog. Musorgski je pod nadahnućem izložbe Hartmannovih radova skladao Slike s izložbe za klavir. Slike s izložbe Musorgski je oblikovao u formi suite od deset stavaka koje opisuju deset Hartmannovih slika koje je Musorgski odabrao, na čijem je početku tema promenade koja predstavlja samog skladatelja koji šeće na izložbi od slike do slike te pokazuje svoj odnos prema slikama i slikaru. Bilo je autora koji su orkestrirali klavirske Slike s izložbe, ali je Ravelova verzija ostala najuspjelija.
Prije izvedbe samoga djela, dirigent je učenike upoznao s orkestrom: učenici su saznali da se simfonijski orkestar sastoji od četiri sekcije - gudača (među koje se, kao žičani instrumenti ubrajaju i glasovir i harfa), limenih puhača, drvenih puhača i udaraljki. Također su predstavljeni instrumenti pojedinih sekcija, pa su učenici mogli usporediti različite boje tona i zvukovne karakteristike instrumenata. Sudjelovali su i u glazbenome kvizu – prepoznajete li koji od pet glazbenih isječaka ne pripada Slikama s izložbe? Naravno da su i učitelji malo pomogli… . Naši učenici su pažljivo slušali, uživali u impresiji koju im je prenosila glazba, pljeskali i glasali se od veselja uz izvedbu skladbe.
Na kraju koncerta dirigent je pozvao hrabre učenike na zajedničko dirigiranje orkestru.
Učenik D. C. R. pridružio se zajedničkom dirigiranju pri čemu je neizmjerno uživao. Dirigirati uživo pravom simfonijskom orkestru!
Dirigirao je najljepše!!!
Veselimo se sljedećem koncertu!
Djelatnici Centra za autizam (ravnateljica Žarka Klopotan te edukacijski rehabilitatori i stručni suradnici: Draga Mamić, Radmila Amanović, Ljiljana Umićević, Monika Jakopović, Đurđica Sokolić, Sandra Rožman, Ana Ružić, Ivana Sladić Kljajić, Nives Mamić, Ivana Majsec, Željko Lešković, Stanka Pinjuh) u suradnji s Ministarstvom za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku održali su 4. i 5. listopada 2018. godine edukaciju za stručne djelatnike u Centrima za odgoj i obrazovanje i Centrima za rehabilitaciju pod nazivom: „SPECIFIČNOSTI RADA S KORISNICIMA S POREMEĆAJEM IZ AUTISTIČNOG SPEKTRA“.
Stručnjaci, sudionici edukacije pokazali su interes za posebnosti i specifične zahtjeve rada s osobama s autizmom i motivaciju za pružanjem primjerene podrške istima. Centar za autizam Zagreb nastavlja i dalje pružati profesionalnu podršku u educiranju kolega koji u svom svakodnevnom radu imaju priliku raditi s osobama s poremećajem iz spektra autizma.
Opširnije:Edukacija kolega u Centrima za odgoj i obrazovanje i Centrima za rehabilitaciju
Naši učenici od 5. do 8. razreda, u pratnji profesorica Marine Andričić i Spomenke Kolak, posjetili su internacionalnu osnovnu školu Matije Gupca.
Ljubazni domaćini, sa svojom učitejicom i voditeljicom knjižnice Inom Tomić, prof., priredili su nam zanimljivu prezentaciju vezanu uz Svjetski dan kravate. U zabavno-edukativnoj radionici naši domaćini pokazali su nam vještinu vezanja kravate, korak po korak.
Nakon toga slijedila je likovna radionica u kojoj su učenici udruženim snagama oslikavali kravate od kartona, te usvajali početna znanja starog hrvatskog pisma – glagoljice.
Na kraju smo se zasladili keksima i sokom, a prije odlaska naši domaćini su nas poveli u razgledavanje svoje škole.
Vrijeme je proletjelo, srca su nam bila ispunjena radošću druženja s našim prijateljima koje smo pozvali u uzvratni posjet.
I ove se godine Centar za autizam priključio volonterskom maratonu „72 sata bez kompromisa“ koji je trajao 19. do 21. listopada. Taj međunarodni projekt promiče ideju zajedništava, solidarnosti, kreativnosti i volonterstva okupljajući prvenstveno studente, srednjoškolce i druge mlade osobe koje žele svojim radom ostaviti pozitivan utisak u lokalnoj zajednici pomažući bližnjima i potrebitima. Aktivnosti koje se provode tim projektom vrlo su raznolike i brojne te su i mogućnosti za uključivanje Centra za autizam bile takve.
Tijekom dva dana više od dvadeset volontera sudjelovalo je u socijalizacijskim i radnim aktivnostima zajedno s korisnicima i djelatnicima Centra. Pri tome su u akciji sudjelovali osnovnoškolski programi za učenike s autizmom i s intelektualnim teškoćama te programi za odrasle korisnike Centra.
U petak ujutro vrijedni volonteri osvježili su novom bojom prostor u životnoj zajednici u Novom Jelkovcu. Poslijepodne je održana rasplesana glazbena radionica i druženje uz obilježavanje Dana kruha s našim odraslim korisnicima u Dvorničićevoj ulici, dok su volonteri na lokaciji Vile Velebita marljivo i u dobrom raspoloženju grabljali lišće i uređivali dvorište. U subotu su se u veselom i radišnom raspoloženju održale aktivnosti krečenja zidova športske dvorane i jedne učionice u školi te radionice u Dankovečkoj ulici čime je uljepšan boravak učenika i korisnika u prostorima Centra. Održana je i radionica izrade didaktičkog materijala u kojoj su predani volonteri izrađivali materijale za rad s korisnicima.
Na kraju ovog nadasve lijepog i poučnog zajedničkog iskustva možemo biti ponosni što smo sudjelovali u nečem vrijednom i korisnom te zaista promicali ideju zajedništava, solidarnosti, kreativnosti i volonterstva! S nadom kako je sudjelovanje u ovom projektu bilo na zadovoljstvo sviju, veliko hvala prvenstveno volonterima te organizatorima projekta, kao i našim korisnicima i djelatnicima Centra!
Veselimo se i nestrpljivo iščekujemo nove suradnje!