Deseta, jubilarna HURID-ova tribina „Članovi za članove i zainteresiranu javnost“ održana je na Tribini Grada Zagreba 22.veljače 2019. i bila je izuzetno dobro posjećena od strane stručnjaka iz različitih ustanova i sektora te različitih profesionalnih usmjerenja zainteresiranih za rano otkrivanje, dijagnostiku i podršku djeci iz spektra autizma.Fokus nastojanja da se međusobnim upoznavanjem i suradnjom približimo stvaranju mreže rane intervencije u djetinjstvu ovog je puta bio na poremećaju iz spektra autizma u ranoj dobi. Upravo poremećaj iz spektra autizma zbog svoje učestalosti i složenosti zahtijeva suradnju koja nadilazi pojedinu profesiju i sektor i zaslužuje veću društvenu pozornost negoli je trenutno ima. Tribinom jeobilježeni 12. tjedan psihologije tesu nam suorganizatori bile dvije sekcije Hrvatskogpsihološkog društva:Sekcija za razvojnu psihologiju rane i predškolske dobi teSekcija za psihologiju razvojnih teškoća i invaliditeta. Svrha tribine je bila upoznavanje pružatelja usluga te kritičko propitivanje opsega i kvalitete suradnje u otkrivanju, dijagnostici i podršci kod poremećajaiz spektra autizma u ranoj i predškolskoj dobi.
U uvodnom dijelu,ravnateljica Centra za autizam Žarka Klopotan, prof. defektolog i sveučilišna specijalistica rane intervencije u edukacijskoj rehabilitaciji,predstavila je u osnovnim crtama rad Centra,osnovanog 1983. godine, koji u svom sastavu od samog početkaima predškolski program za djecu s autizmom. Program koji se provodi zasnovan je na individualizaciji i usklađenosti s razvojnim profilom i potrebama djeteta, a metode rada na vizualno-kognitivnoj podršci i strukturi vremena, prostora i aktivnosti. Do 1996. godine ustanova je u svom sastavu imala Odjel za dijagnostiku i diferencijalnu dijagnostiku i krizna stanja. Posljedice zatvaranja toga Odjela osjećaju se i danas. Centar njeguje timski pristup u radu, a po potrebi njihovi stručnjaci pružaju podršku stručnjacima u drugim ustanovama, npr. školama u kojima se nalaze djeca s poremećajem iz spektra autizma.
Ivana Sladić Kljajić, psihologinja Centra za autizam i ujedno tajnica Sekcije za psihologiju razvojnih teškoća i invaliditeta HPD-a, predstavila je svoj rad i rad ove sekcije koja je mala, ali raznovrsna i ima dobra iskustva suradnje preko granica ustanove zaposlenja.
Situaciju u predškolskom sustavu prikazala je Kamea Jaman, pročelnica Sekcije za razvojnu psihologiju rane i predškolske dobi.
Završni dio tribine bio je posvećen predstavljanju alata koji može olakšati suradnju među stručnjacima, ali i put roditelja do stručnjaka. To je baza podataka, odnosno tražilicawww.raniklik.hr koju razvija HURID i o kojoj je izvijestila Marijana Kralj, asistentica voditeljice projekta DOBRO.
U raspravisu spomenuta neka dobra iskustva međuprofesionalne suradnje u pružanju podrške djeci s poremećajem iz spektra autizma, a kao najveći trenutni izazov istaknute su moguće povrede zakona o zaštiti podataka kada stručnjaci iz različitih ustanova razmjenjuju informacije o zajedničkim klijentima.
*tekst je većim dijelom preuzet sa stranica HURID-a
Northampton
Prva dva dana mobilnosti proveli smo u Billing brooke school, prvoj domaćinskoj školi. Vidjeli i doživjeli nova iskustva, upoznali drage i susretljive kolege i učenike. Puni dojmova održavali smo dnevne sastanke s partnerima Ronom i Angelom kojima možemo zahvaliti na profesionalnoj organizaciji. Također su nas upoznali s tradicijom ispijanja popodnevnog čaja, ugodnim šetnjama Northamptonom. Čekaju nas još dva dana mobilnosti. Veselimo se novim iskustvima!
2018-1-HR01-KA101-046940
Sastanak projektnog tima i sudionika mobilnosti
Sastanak projektnog tima i sudionika mobilnosti održan je 11.ožujka 2019. kroz radionicu o očekivanjima sudionika od predstojeće mobilnosti (što očekuju od mobilnosti; što ih brine, a čemu se vesele; što bi voljeli naučiti; što identificiraju kao potrebu njihove ustanove koju ova mobilnost može pomoći ispuniti). Na ovaj način sudionike se još više motiviralo da maksimalno iskoriste prednosti i mogućnosti mobilnosti za vlastiti profesionalni razvoj te razvoj ustanove. Potpisali smo preostale ugovore- Mobility agreement te dogovorili organizaciju rada u CZA za vrijeme trajanja mobilnosti.Također su svi sudionici dobili Dnevnik rada koji će voditi za vrijeme mobilnosti po školama domaćinima, bilježiti svoje dojmove i situacije s kojima će se susretati.Prošli smo zajedno sve tehničke pojedinosti vezane uz samo putovanje.
Svi sudionici dobili su kratke upute o svemu što ih očekuje po povratku s mobilnosti ( on line upitnici, Dnevnik rada, prezentacije djelatnicima Centra, fokus grupe, uređivanje panoa i druge oblike diseminacije koju su dužni obaviti po povratku s mobilnosti ).
Putovanje je na vratima, očekujemo lijepo vrijeme i ugodna iskustva.
Zajedno krećemo u nove pobjede!
2018-1-HR01-KA101-046940
Centar za autizam ostvario je još jednu prekrasnu i važnu suradnju sa Knjižnicom grada Zagreba August Cesarec na susjednim Ravnicama. Izložba je postavljena unutar projekta Knjižnica širom otvorenih vrata, sufinanciranog sredstvima Grada Zagreba.
Autori izložbe „Zvončari“ su učenici osnovnoškolskog programa Centra za Autizam. Radovi su, u tehnici tempera na papiru, nastali u sklopu nastave Likovne kulture i Likovne terapije. Temom i motivima se učenicima približavala tradicija hrvatskog zvončarstva i pokladnih običaja Kastavštine.
Dimenzije radova nadilaze formate likovnih mapa, stoga su radovi (impozantnih dimenzija) nastali radom na vertikalnim površinama- slikarstvo na zidu.
Posjetom izložbi i promatranjem vlastitih radova u drugom prostoru učenici su dobili povratnu informaciju i dodatni poticaj i potvrdu vrijednosti vlastitog truda i rada. Osmjesi na njihovim licima govore o ponosu i zadovoljstvu. Nadamo se još mnogim ovakvim suradnjama.
Opširnije:Izložba učeničkih radovau Knjižnici Augusta Cesarca na Ravnicama