Projekt Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo "Živjeti zdravo" utemeljen je na Nacionalnom programu koji je usmjeren na poboljšanju zdravlja populacije kroz implementaciju u lokalnoj zajednici informiranjem, edukacijom i senzibiliziranjem svih građana o pozitivnim aspektima zdravih stilova života: promicanje tjelesnog,spolnog i mentalnog zdravlja, te smanjenjem pobola od kroničnih nezaraznih bolesti. Projektom se nastojalo dati doprinos smanjenju negativnog učinka različitih čimbenika, te stvoriti okruženja u kojima je svim osobama u Republici Hrvatskoj omogućena najviša razina zdravlja i zdravog života. I naš centar sudjeluje u tom projektu aktivnim 10 minutnim vježbanjem učenika, defektologa i učiteljica tjelesne i zdravstvene kulture oba programa.
U programu intelektualnih teškoća projekt se organizirao i proveo kroz predavanje o zdravoj prehrani, razgovor s učenicima 1.-8. razreda i svih odgojno-obrazovnih skupina, te zajedničkim vježbanjem prikazanih vježbi s plakata u školskoj sportskoj dvorani. Učenici, defektolozi, edukacijski rehabilitatori, voditeljica programa zajedno su vježbali sa svojim demonstratoricama i voditeljicama projekta učiteljicama tjelesne i zdravstvene kulture i kineziterapije Sandrom Jadrijević i Andrijanom Đumlan-Cetin.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost od 16.studenog do 21.prosinca 2020. godine organizirao je ekološko-obrazovni nagradni natječaj “Od starog novo, za dar od srca”.
Kako bi obilježili božićne blagdane ukrasima, darovima, kreativnim rješenjima izrađenim prema načelima ponovne uporabe, a ujedno, i iznenadili svoje najmilije poklonima koje su učenici sami izradili.
Cilj natječaja bio je da se djeci i mladima u okviru zadane teme, uz elemente ponovne uporabe (eng. upcycling), približi pravilan način gospodarenja otpadom i potakne promjena svijesti o vrijednosti stvari.
Uz malo mašte i kreativnosti natjecatelji su trebali izraditi poklone za svoje najmilije ili blagdanske ukrase i dekoracije od predmeta i materijala koje više ne koriste, te im tako dati novu svrhu.
Na navedenom natječaju sudjelovali su i naši učenici; Jurica, Andrija i Marko, učenici 15. odgojno obrazovne osnovnoškolske skupine Programa za osnovno školovanja učenika s autizmom, uz podršku svojih učiteljica Katarine Crnoja i Ksenije Sambol .
Od recikliranih materijala (tuljka za namatanje konca, zidnih obloga, vune, stare božićne kuglice, kapsule od kave i ostalih predmeta…) izradili su anđela. Postupak izrade je snimljen i video uradak poslan na natječaj.
„Anđeo za mamu“; kako su ga nazvali, dobio je pohvale a učenici i mentori prigodne nagrade i darove!
PROJEKT NOVI JELKOVEC
MJESTO NEOVISNOG ŽIVLJENJA
Projekt Novi Jelkovec-mjesto neovisnog življenja provodi Grad Zagreb u partnerstvu sa:
Cilj projekta:
Kroz razvoj novih, učinkovitih i uključivih socijalnih usluga doprinijeti socijalnoj uključenosti osoba s invaliditetom, pomirenju poslovnog i obiteljskog života članova njihovih obitelji te umrežavanju i jačanju kapaciteta stručnjaka koji rade s osobama s invaliditetom.
Projekt započeo 29. lipnja 2020.
Trajanje projekta je 18 mjeseci
Vrijednost projekta je 1.472.882,50 kuna
Projekt je financirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda u 100% iznosu.
Projektne aktivnosti:
1. Razvoj i pružanje socijalnih usluga
1.1. mapiranje područja provedbe i odabir korisnika
1.2. razvoj usluge savjetovanja i pomaganja koja uključuje osobno usmjereni razvoj,
karijerno savjetovanje, psihološku podršku i socijalnu rehabilitaciju
1.3. formiranje mobilnog tima
1.4. adaptiranje prostora koji će se koristiti za rad sa korisnicima, članovima
obitelji i stručnjacima
2. Jačanje kompetencija projektnih partnera i lokalnih dionika
2.1. grupna supervizija stručnjaka na Projektu
2.2. radionice prijenosa znanja između stručnjaka partnera
2.3. radionice prijenosa znanja na stručnjake lokalnih dionika
2.4. radionice prijenosa znanja na stručnjake Centra za pružanje
usluga u zajednici Novi Jelkovec
3. Razvoj i provedba cjelogodišnjeg programa događanja u zajednici
3.1. razvoj programa događanja u zajednici
3.2. provedba programa događanja u zajednici
Tko može koristiti usluge:
Za korištenje usluga u sklopu projekta potrebno je dostaviti:
Za osobe s invaliditetom-presliku osobne iskaznice i nalaza, rješenja ili mišljenja relevantnog tijela vještačenja o vrsti oštećenja ili potvrde o upisu u Hrvatski registar osoba s invaliditetom.
Za članove obitelji: ispuniti obrazac Izjave da skrbe o uzdržavanom/ovisnom članu, osobi s invaliditetom
Koje usluge možete koristiti:
1. Usluge savjetovanja i pomaganja: psihologa, socijalnog radnika, edukacijskog rehabilitatora, radnog terapeuta, kineziterapeuta .
Uključuje sve oblike stručne pomoći, savjetovanje i usmjeravanje koja se pruža radi prevladavanja teškoća u vezi s invaliditetom ili drugim nepovoljnim okolnostima ili kriznim stanjima, poput aktualnih uzrokovanih potresom i epidemijom korona virusa kao i onih uzrokovanih nedostatnom stručnom podrškom u svakodnevnom životu. Usluga uključuje savjetodavne razgovore, pomoć u pribavljanju potrebnih informacija, pomoć u ostvarivanju kontakata s drugim pružateljima usluga ili dionicima radi prevladavanja pojedinih poteškoća, podršku i pomoć u razvijanju i unapređivanju socijalnih vještina, savjetodavno-terapijsku i socijalno-edukativnu uslugu, savjetodavne i terapijske razgovore. Organiziraju se individualna savjetovanja i grupe podrške roditeljima u cilju njihova osnaživanja, jačanja osobne i obiteljske otpornosti, pružanja psihosocijalne podrške, razvijanja socijalnih vještina roditelja, razmjene iskustava roditelja, savjetovanja i informiranja o pravima osoba s invaliditetom i njihovih obitelji, podrška u svakodnevnoj skrbi vezano uz probleme u ponašanju, mentalno i opće zdravlje, tranzicija u programe za odrasle osobe.
2. Osobno usmjereno planiranje: je usluga važna u situacijama potrebe prijelaza od jednog pružatelja usluga k drugom kao i kod značajnih promjena u životu osobe. Na temelju procjena snaga osobe i potrebne podrške, na temelju procjene mogućnosti dobivanja potrebne podrške te analize socijalne mreže osobe s invaliditetom, u suradnji s obitelji i bliskim osobama provodi se planiranje pojedinog ili svih segmenata življenja osobe s invaliditetom uključujući: stanovanje, radne aktivnosti, rekreaciju i slobodno vrijeme, cjeloživotno obrazovanje, zdravlje i mentalno zdravlje, komunikaciju, uključenost u zajednicu i izgradnju socijalne mreže, mobilnost, financijsku sigurnost i zastupanje prava i potreba osobe. Osoba s invaliditetom je pri tome u fokusu, što ona želi i kako zamišlja svoj život, a ukoliko nije u mogućnosti samu sebe zastupati, zastupaju je bliske osobe i svi oni pozvani na planiranje s njene strane.
3. Usluge socijalne rehabilitacije: kreativne radionice, rekreacija u zajednici, sudjelovanje na manifestacijama i druženjima u zajednici.
4. Karijerno savjetovanje: uključuje upoznavanje korisnika s konceptom karijernog savjetovanja, individualni savjetodavni rad s korisnikom – osvještavanje vlastitih mogućnosti i ograničenja, stvaranje realne slike o sebi, istraživanje radnih mogućnosti u skladu sa željama i preferencijama korisnika te njegovim mogućnosti/ograničenjima.
Kako dobiti uslugu - kontakti:
1. Prijavom potrebe Mobilnom timu Novi Jelkovec radnim danom od 7-15 sati (korisnici Centra za autizam četvrtkom):
Ivan Zečević, psiholog, telefon 099/ 677 7383
ivanzecevic92psiho@hotmail.com
Marija Barišić, socijalna radnica, telefon 099/ 197 8513
2. Prijavom potrebe Stručnom timu ustanove partnera
Sambol Ksenija, mag.soc.ped.
Smotre učeničkih radova na županijskom i državnom nivou održavaju se već cijeli niz godina. Ove školske godine zbog epidemije covid-om i važnosti poštivanja epidemioloških mjera i preporuka, zbog „novog normalnog“, po prvi puta, 32. Smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske održana je online, i to od 26. do 30. listopada 2020. godine, na YouTube kanalu Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva.
Unatoč prekidima u radu škola i otežanim uvjetima rada, zadrugare iz učeničkih zadruga diljem Hrvatske ovo nije spriječilo da i u ovakvim uvjetima pokažu da nema granica kreativnosti, inovativnosti i stvaralaštvu zadrugara učeničkih zadruga iz osnovnih i srednjih škola te centara za odgoj i obrazovanje. Na ovogodišnjoj smotri predstavile su se 62 učeničke zadruge iz cijele Hrvatske s kratkim petominutnim filmom u kojemu zorno demonstriraju izradu prijavljenog proizvoda, a svi filmovi postavljeni su na YouTube kanal HUUZ-a kao praktični rad.